Докладчикът по делото за депутатското питане в КС Румен Ненков коментира в сутрешния блок на телевизия "България он ер" по повод отклоняването на искането за предварително тълкуване на проектопромените в Конституцията,  че той /докладчикът/ не решава, а само издава предложение. "Едно много голямо мнозинство в КС подкрепи това, което предложих. Считах, че КС трябва да се въздържи от това да влиза в политиката и да спази Конституцията. Тя не дава възможност КС предварително да се произнася по законопроекти, какъвто беше този случай" - каза съдия Румен Ненков. И добави, че конституционното производство щеше да забави целия процес, ако се беше провело цялото по същество.

Ненков обясни, че депутатите нямат процедура, която да им даде право да спрат законодателния процес за изчакване на решение на КС. "Депутатите получават легитимност пряко от изборите и до обнародването на закона не може никой друг държавен орган да им издава указания и да се произнася  по техните законодателни идеи. Депутатите трябва да продължат със започнатата процедури и  да ги довършат", заяви конституционният съдия.

Становището на Конституционния съд (КС) да отклони искането за промени в Конституцията беше очаквано. Това коментира в същото предаване  заместник-министърът на правосъдието Петко Петков.

"В крайна сметка това определение на КС, с което се отклонява питането на депутатите съдържа и нещо много важно: в неговите мотиви можем да прочетем, че то напомня за решението на КС номер 5 от 2008г., в което се казва, че прецизиране на функции в рамките на отделни органи конституционно определени не осъществява промяна във формата на държавно управление." - посочи зам.-министър Петков.

"Това ми се струва, че насърчава депутатите да продължат с процеса и да бъдат спокойни, че няма да нарушат Основния закон, променяйки го не чрез Велико народно събрание" - обясни зам.-министърът.
По думите му промените в Конституцията могат да бъдат приети дори и без гласовете на АБВ, но това налага по бавна процедура.

Дневник