Европейските страни трябва да проявят солидарността си, да имат общо решение за разпределение на тежестта на бежанската криза, без изключения. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан, на пресконференция след лидерска среща на Либералната мрежа на Югоизточна Европа (ЛИБСЕЕН), предаде репортер на БГНЕС.

„Бежанската криза явно свари Европа неподготвена. Европа днес все още не дава сигурни признаци, че има модел за решаване на етническия въпрос и за посрещането на подобни бежански вълни. Изглежда университетът, който трябва да завършим е именно този-урокът по мултикултурализъм, за бедността, за различните култури, религии и етноси, което е естествено състояние на 21 век.

Тези процеси на взаимно цивилизационно и културно проникване и взаимодействие не могат да бъдат спрени, нито с телени мрежи, нито с нови Берлински стени. Всички либерали сме категорични, че решението е в приемането на мултикултурализма като естествено състояние, на която основа да съхраним базовите ценности на ЕС”, категоричен бе Местан. Той запита къде ще отидат бежанците, ако си представим, че всяка страна затвори границата си с телени мрежи или военни части или, ако унгарският премиер Виктор Орбан бъде последван от Хърватска, Сърбия, България или Турция, където има 2 млн. бежанци. „Хуманистична Европа може ли да си затвори очите пред тази трагедия? Европа трябва да покаже жизнеността си в тежи тежки условия”, категоричен бе лидерът на ДПС.

Той обясни, че Лидерският форум ще завърши с консенсусно приемане на проект за резолюция. Основен акцент ще бъде изработването на нова стратегия за разширяване на ЕС към Западните Балкани и Югоизточна Европа, като решение на кризата с бежанците. „Лишаването от перспектива на гражданите от Западните Балкани и Югоизточна Европа ще задълбочи кризисните въпроси.

Времето налага да се преосмисли 5-годипния мораториум на Юнкер, защото той нанесе тежки психологически поражения върху гражданите ма Западните Балкани и Югоизточна Европа. Новите крайно леви и десни, някои, от които са с претенция да бъдат първа политическа сила в държави-членки на ЕС, застрашават класическата система на съюза и базовите ни ценности”, смята Лютви Местан.

По темата за Украйна Местан припомни, че ДПС има ясна и непроменена позиция, която осъжда анексирането на Крим. Запитан има ли ЕС перспективи за Турция, той отвърна, че предстои да осъзнаем, че затворен в себе си ЕС е много по-нестабилен, ще бъде подложен на много повече рискове, от разширен, пъстър ЕС. „Дори и с телени мрежи, бетонни стени, глобалните предизвикателства пред човечеството, тероризмът, който идва от Близкия изток, противодействието трябва да е глобално. Това значи разширяване на ЕС минимум с тези граждански общества, които са припознали и преживяват европейската идея като своя мечта. Турция се явява буферна зона между ЕС и кризисния район. Продължаващият диалог с Турция ще бъде генератор на стабилност и за самия ЕС”, заяви председателят на ДПС.

От своя страна председателят на партия АЛДЕ Сър Греъм Уотсън заяви на пресконференцията, че трябва да признаем, че ЕС не беше подготвен, той беше изненадан от явлението Арабска пролет, не реагира правилно, впусна се във военна кампания в Сирия, от която виждаме какви са резултатите. „Не всички бежанци за от Сирия, но много от тях са. Трябва да свършим 2 неща. Първото е да консолидираме Европа в Балканите като предложим отчетлив план за европейско членство на държавите, които още не са членки. Юнкер може да каже никакво разширяване на ЕС следващите 5 години, но това може да стане, ако той подготви бързо разширяване след тези 5 години. Ако страните помогнат за разселване на бежанците, на тях трябва да им се гарантира, че ще се присъединят към ЕС, ако отговарят на критериите”, категоричен бе Уотсън.

Той изтъкна, че живеем в глобално общество, което е взаимосвързано и манталитетът ни трябва да стане глобален, ако искаме да намерим решение. Крайно време е Европа да се събуди. Издигат се стени и Европа, а трябва да се справим с последиците от кризата с бежанците заедно с общи механизми. По темата има ли ЕС перспектива за Турция и по конфликта Русия-Украйна, той заяви, че европейските демократи трябва да приветстват Турция, което не направиха. „Тя беше много щедра при приемането на сирийските бежанци, не съм убеден, че можем да работим с Русия при положението в Украйна. Има явно подписани споразумения за ненарушението на европейски граници. Русия трябва да се изтегли от Украйна, ЕС не бива да ползва военна сила, за икономически санкции , за да се убеди Руската страна да се изтегли. Трябва да дадем на украинците всяка подкрепа, която можем”, добави председателят на АЛДЕ.

БГНЕС