Промените в конституцията, свързани със съдебната реформа, бяха гласувани със 184 гласа. Против бяха 34, а въздържалите се бяха - 8. Изненадваща подкрепа дойде от "Атака", които гласуваха с деветимата си присъстващи депутати "за". АБВ спазиха обещанието си и дадоха символично един глас. Останалите вносители от ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, Патриотичния фронт и БДЦ гласуваха "за". Четири гласа дойдоха и от независими депутати.
Гласуването на промените с такова мнозинство означава, че измененията ще се движат по "бързата процедура". Предстоят още две четения.
По-рано по време на дебатите стана известно, че АБВ и ДПС поставят едни и същи условия за бъдещата подкрепа на конституционните поправки - преразпределение на съотношението на прокурорите в прокурорската колегия.
Заради този текст беше отправено питане до Конституционния съд за тълкувателно решение за това кое събрание - Велико народно събрание или обикновено Народно събрание, може да приеме промените. КС не допусна делото за разглеждане по същество, защото прие, че предварително тълкуване е недопустимо.
Съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев пък допусна, че текстовете ще бъдат атакувани в Конституционния съд.
Под законопроекта са се подписали всички депутати от ГЕРБ, както и изключеният Здравко Димитров, без изключения групите на ДПС и на Реформаторския блок, 18 от Патриотичния фронт, 13 от Българския демократичен център (единственият депутат от партията на Николай Бареков Мартин Иванов-Данона, отсъства), трима независими - Ана Баракова, Гюнай Хюсмен и Муса Палев, и трима от АБВ - Борислав Борисов, Кирил Цочев и Лъчезар Никифоров.
Явор Нотев от "Атака" коментира пред журналисти, че парламентарната група е гласувала "за", за да спести време и да може да се гледат промените по кратката процедура. Той отрече да има сделка с управляващите.
Проектът включва трите точки на съгласие между партиите - разделяне на ВВС на две колегии - съдийска и прокурорска, чиито решения няма да зависят от пленума, пряк избор на магистрати, засилване на ролята на инспектората на съвета, създава се възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд.
Дневник
Коментари
Добави коментар