България е поискала да бъде разглеждана като гореща точка и външна граница на ЕС, защото тя вече е такава и не е редно лидерите на ЕС да обсъждат как да подпомогнат Италия, Гърция и други страни, които в момента имат сериозен миграционен натиск, и да не се обсъжда помощ за България. Това се разбра от думите на премиера Бойко Борисов, който днес пожела извънредно да дойде на конференция, посветена на бежанските проблеми, за да изясни позицията си по бежанския въпрос.

По-рано от съвета на лидерите беше излязла информация, че България сама е поискала да има регистрационен център за бежанци - т.нар. "горещи точки", където ще се разглеждат документите на мигрантите и ще бъде ускорена депортацията на тези, които не отговарят на критериите за предоставяне на убежище.

Видимо ядосан, премиерът заяви, че думите му са извадени от контекста, а изказването му пред лидерите е било интерпретирано само в едната му част. Той подробно разказа за писмото от турския премиер Ахмет Давутоглу до него, в което се казва колко много имигранти чакат в Одрин и Истанбул, как има няколко милиона в лагери в Турция и още близо 7 млн. потенциални бежанци в Сирия.

Позовавайки се на това писмо, Борисов отбелязал на съвета, че не е нужно да се чака тези хора да тръгнат евентуално към България, за да се свиква извънреден съвет и да се обсъжда как да се помогне на страната. Видимо раздразнен, Борисов изтъкна, че и досега България е инвестирала милиони както за охрана на границите, така и за регистрация и прием на пристигналите. Той отбеляза, че и в момента България е гореща точка и изградила различни центрове за регистрация и настаняване на имигрантите. Затова той поискал страната да бъде третирана наравно с други проблемни държави - както Гърция, Италия, Македония, Сърбия, Хърватия, Унгария.

След като на няколко пъти посочи, че думите му са извадени частично от контекста и е акцентирано само върху част от изказването му, Борисов посочи, че преди да говори за горещата точка и преди да бъде попитан за нея, той е казал, че стъпки за справяне с кризата трябва да бъдат създаването на зони за сигурност в Сирия и нейни съседни държави, както и сериозен разговор със САЩ и Русия за това как би могъл да се реши конфликтът в Сирия. "Такъв разговор изобщо няма, ние дори не си знаем партньорите там - Асад ли е, кой е, кога ще ги определим. Ако има военна намеса, какво следва от нея? Следва разруха и още бежански потоци. Така че това ни чака в бъдеще, това са реалностите и затова трябва да говорим", каза премиерът.

"От всичко, което казах, на мен ми се пришива "Борисов иска да вземе бежанци и да си направи центрове". Въпросът не е искам или не, но ако не се случи  едно, две, три и четири, неминуемо ще последва пет и шест, и те ще дойдат", подчерта той.  

Дневник.бг