Плутон има синьо небе и замръзнала вода на повърхността си. Това съобщи американската космическа агенция NASA след като е получила първите цветни снимки на планетата от апарата "Нови хоризонти".
"Кой би очаквал, че в пояса на Кайпер ще има синьо небе? Прекрасно е", коментира Алън Стърн, който е един от ръководителите на проекта.
Частиците в атмосферата вероятно са сиви или червени, но разпръскват синята светлина. Тя дава достатъчно информация на учените за типа и размера на частиците, които са много малки, коментира Карли Ховет, също част от екипа. "Синьото небе на Земята се получава от миниатюрни молекули азот. На Плутон вероятно са малко по-големи, подобни на пепел, които наричаме толини", допълва Ховет.
Подобен процес е открит за пръв път на луната на Сатурн Титан. Плутон обаче има червен цвят въпреки синята си атмосфера. Това се получава при конденза на газове, които покриват повърхността на частиците с лед, от което те натежават и падат върху повърхността на планетата.
Според учените това покритие скрива по-голямата част от другите видове лед на Плутон. Въпреки това "Нови хоризонти" е потвърдил наличието на повърхностен лед от вода. Ледът има червеникав цвят, което е изненада за учените и те ще проучват връзката между водата и червените частици.
Дневник
Коментари
Добави коментар