Кандидатстващите за визи за дългосрочно пребиваване, на основание, че извършват търговска дейност, ще трябва в резултат на нея да са разкрили поне 10 работни места на пълно работно време и да са платили поне 250 000 лв. държавни вземания в предходната календарна година, предвижда проекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците, изготвен от Министерството на външните работи.

Изискването ще се отнася за всеки съдружник поотделно. Към представителите на чуждестранни търговски дружества, които искат виза за дългосрочно пребиваване, също ще има завишени критерии.

Вносителите искат още да прецизират основанията за отказ и получаване на визи за дългосрочно пребиваване. След две седмици проектът ще бъде гласуван в Министерския съвет, а след това - в Народното събрание, пише вестник "Труд".

Отказите за издаване на визи ще се обжалват единствено по тяхната законосъобразност. Така ще се създаде яснота по отношение на пределите на компетентност на съдилищата в случаите на обжалване, пише в мотивите към проекта.

Тази промяна ще ограничи още използването на територията на страната като транзитен пункт от лица, свързани с терористични групи или действия, смятат вносителите. Само по законосъобразност ще се обжалва и отказа за издаване на виза на член от семейството на гражданин на Европейския съюз.

Лицата, които пребивават по силата на установен безвизов режим, вече няма да се налага да напускат страната, за да могат да кандидатстват за виза за дългосрочно пребиваване. Срокът за пребиваване на чужденец ще може да бъде продължен, ако не може да напусне страната, поради причини, за които той не отговаря. Тази възможност е била премахната през 2013 г.

Съпругите и съпрузите на членовете на дипломатическия и консулски персонал също ще могат да получават карти, удостоверяващи  предоставените привилегии и имунитет. Понятията "държавен интерес" и "хуманитарни причини" ще бъдат прецизирани, за да се избегне възможността за разширително тълкуване. 

Дневник