Френският посланик в Русия Морис Рипер заяви, че Франция е съгласна за премахването на визите за руснаци в страните от Шенген, предаде РБЛ.

"Желанието на Франция е да се премахнат краткосрочните визи за Русия, но досега не успяхме да постигнем споразумение с другите държави от Шенгенското споразумение. Това е нашата цел", каза Рипер.

"Ние вярваме, че няма риск от миграция от Русия. Искаме повече руснаци да дойдат във Франция и повече французи да посетят Русия", каза посланикът и допълни, че правителството подкрепя програмите за обмен на студенти от руски и френски университети.

В края на юли тази година Рипер обяви в интервю за РБК, че въпреки кризата в Украйна Русия е партньор на Франция. Посланикът добави, че по негово мнение "Русия е в Европа".

Миналата седмица Асоциацията на туроператорите на Русия (ATOR) предложи на министъра на външните работи Сергей Лавров да премахне входните визи за граждани на някои страни от ЕС, по-специално за туристите от Испания, Италия и Гърция. От асоциацията се аргументираха, че туристите от тези страни са най-активни на руския пазар.

dnevnik.bg