Прокуратурата проверява сигнал на генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев и от председателя на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев срещу работата на една от информационните системи в агенция "Митници", съобщи държавното обвинение.
Жалбата е от името на 13 компании от сектора срещу работата на Българската акцизна централизирана информационна система (БАЦИС).
В сигнала си те твърдят, че системата, която би трябвало да събира и обработва всички данни, свързани с акцизите на горивата, цигарите и алкохола, не се справя с огромния им обем. Имало случаи да се предават данни от контролни точки на задължените лица, които въобще не се отразяват в системата. При други случаи пък данни умишлено са заличавани, за да се прикрият незаконни действия на оператори. Не работела и основната функционалност на системата - за автоматично сравняване на количествата, отчетени от входно-изходните измервателни системи, с количествата, декларирани от лицата. Освен това въпросното сравняване много често се извършвало ръчно и избирателно от митническите органи.
Представителите на комапниите изтъкват, че са вложили над 150 млн. лв. в хардуер и софтуер, за да се свържат със системата, която не изпълнява предназначението си.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар