Прокуратурата започва проверка срещу Агенция "Митници" по сигнал на Българската петролна и газова асоциация. В него е посочено, че митнически служители манипулират централизираната акцизна система (БАЦИС), за да прикриват незаконни действия на компании. Сигналът е подписан от председателя на асоциацията Андрей Делчев и генералния директор на "Лукойл България" Валентин Златев, но според официалната информация те изразяват мнението на 13-те големи търговци на дребно с горива, които членуват в организацията.
В писмото до прокуратурата се посочва още, че данните, които някои акцизни складове изпращат до митниците, се заличават умишлено от базата данни, а освен това самата система нямала капацитета да обработи голямото количество информация, която получава. В прессъобщнието на държавното обвинение се казва, че "предстои да бъде извършена пълна проверка на изнесените в сигнала данни".
Идеята на БАЦИС е да събира и обработва информацията, която компаниите са длъжни да подават в реално време чрез измервателните уреди на входа и изхода на акцизните складове, което става автоматично по електронен път. Отчетените количества се сравняват с тези, декларирани от лицата в края на деня. "Въпросното сравняване се извършва ръчно и избирателно от митническите органи", смятат от асоциацията. По техни данни компаниите, произвеждащи и внасящи акцизни стоки (горива, тютюневи изделия, алкохол и др.), са направили "многомилионни инвестиции за хардуер и софтуер" за тази цел. Само сектор "Течни горива" е инвестирал 150 млн. лв., за да може да се върже към системата, се казва в официалното становище.
В сигнала се посочва, че изводите на асоциацията се базират на "поредица от срещи през тази година с отговорните за БАЦИС длъжностни лица от Агенция "Митници". От петролната и газова асоциация коментираха за "Капитал", че БПГА е получавала и получава информация от свои членове, че БАЦИС не е работоспособна. Предоставяли сме тези данни на компетентните държавни органи, вкл. и на Върховна касационна прокуратура. Предоставили сме конкретни примери, включително снимков материал на ВКП, обясниха от там. По техните думи те нееднократно са поставяли въпроса за нефункционалността на БАЦИС както пред Агенция "Митници", така и пред Министерство на финансите преди да сезира ВКП. От ведомството на Владислав Горанов дори са определили специалист, който би трябвало да извърши одит на системата.
Източник на "Капитал", запознат с работата на агенцията, обясни, че наистина е имало срещи, но на ниво информационни специалисти. Тези срещи са започнали след заработването на новите уреди през юли, като целта им е била да се изчистят всички спорни въпроси. От приходната агенция коментираха, че не приемат упреците на Българската петролна и газова асоциация и увериха, че БАЦИС работи в нормален режим. В случай на необходимост Агенция "Митници" ще окаже пълно съдействие на компетентните органи, казаха се казва в официалното съобщение.
Сигналът на петролната и газова асоциация идва три години след активирането на БАЦИС и четири месеца след свързването на измервателните уреди по тръбите на "Лукойл" с информационната система на митниците. В интервю за "Капитал" от края на август финансовият министър Владислав Горанов каза, че след задействането на автоматичния контрол има увеличение на изведените количества за крайно потребление. Той обаче не се ангажира с конкретно число.
Реално в момента "Лукойл" е единствената компания в България, която освен на входа и изхода на акцизния склад (тръбопроводът на компанията се води отделен акцизен склад) има измервателни уреди и на други точки. По предложение на Реформаторския блок депутатите в Народното събрание приеха измервателни уреди да бъдат монтирани на всяко разклонение по тръбопроводите на руската компания. Промените бяха приети в края на април, а "Лукойл" имаше два месеца да изпълни изискването на закона.
Капитал
Коментари
Вальо Кюмюра
Крадеца вика "Дръжте крадеца!!!"