В 6 ч. тази сутрин в 12 314 избирателни секции в цялата страна започва гласуването за местна власт и в националния референдум "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?".
Право да избират кметове - на общини, кметства и райони, и общински съветници имат 6 363 761 души. В надпреварата за управлението на 265-те общини в България по данни на Централната избирателна комисия (ЦИК) участват общо над 42 хил. кандидати - 35 771 за общински съветници, 1605 за кмет на община, 10 072 за кмет на кметство, 632 за кмет на район.
С право на глас в референдума са 6 885 893 граждани. За първи път в националното допитване за електронното гласуване ще участват и българите зад граница. За тях са открити 294 изборни секции в 45 държави.
Тези, които живеят в чужбина и не са подали заявление за гласуване там, могат да гласуват, стига да има разкрита секция, като бъдат дописани в списъка.
Гласуването ще приключи в 19 ч. По закон краят на изборния ден може да бъде отложен, ако в този час пред някоя избирателна секция има опашка от чакащи да упражнят правото си на глас, но не може да продължи по-късно от 20.00 ч.
Гласуването
Адресът на секцията, в която всеки има право да гласува, може да бъде проверен в интернет или с SMS на номер 18429. Цената на съобщението e 25 стотинки без ДДС и за трите мобилни оператора. В текста се изписват единствено десетте цифри на ЕГН, а системата връща два SMS-а с номера и адреса на избирателната секция за изборите за президент и за местна власт за въведения ЕГН. Проверката може да стане и чрез стационарен или мобилен телефон - избира се 0800 1 4726 ("0800 1 GRAO"), който е безплатен за цялата страна.
Бюлетините и за кметове, и за общински съветници са интегрални. В тази за кметове в лявата част са изписани имената на партиите, коалициите и инициативните комитети, а в дясната - имената на кандидатите. В средата, в квадратчета са изписани номерата им и избирателят трябва да отбележи едно от тях.
За първи път за общински съветници ще се гласува с преференция. В лявата част на бюлетината са изписани имената на партиите и коалициите, а в квадратчетата пред тях трябва да се отбележи вотът. В дясната част в кръгчета са изписани само номерата на кандидатите от съответната листа - избирателите могат да видят имената им на информационни табла пред изборните секции или в тъмната стаичка. Бюлетина, в която е отбелязана само преференция - знак в кръгчето, но не и в квадратчето, ще се счита за невалидна. Ако пък има знаци в квадратчето и в няколко кръгчета, бюлетината ще е действителна, но преференцията ще се счита за водача на листата. Така ще се броят и бюлетините, в които е отбелязан вот само в квадратче.
Бюлетината за референдума е с плик. На нея към въпроса има два отговора: "да" и "не". След отбелязване на вота, тя трябва да се сгъне и да се постави в плика.
Според Изборния кодекс вотът се отбелязва с два знака - Х или V, изписани с пишещ синьо химикал, върху квадратчето с номера на желания кандидат или партия и съответно върху кръгчето.
В София, Пловдив и Варна ще се гласува с четири бюлетини - за кмет на община, за кмет на район, за общински съветници и за референдума, а в селата около София, които са към Столична община ще има и пета бюлетина за кмет на кметство. В останалите областни градове ще се гласува с три бюлетини - за кмет на общината, за общински съветници и за референдума. В по-малките населени места (но с над 100 жители) има и четвърта бюлетина - за кмет на селото.
След като представи лична карта и бъде отбелязан в списъците, избирателят получава подпечатани и откъснати пред него от кочан бюлетини за местните избори и бюлетина в плик за референдума. В тъмната стаичка отбелязва вота си, където ще има пълните листи на партиите за отделните видове избори, както и пишещ синьо химикал.
След това трябва да сгъне бюлетината за местна власт така, че изборът му да не се вижда и да остане свободен отрязъкът в долната част. Предава ги на член на секционната комисия за още един печат на гърба и откъсване на отрязък пред него.
Бюлетините за всеки вид избори се пускат в отделни урни, като ще има и кутии за отрязъците.
Бюлетината за референдума се поставя в плик и се пуска в отделна урна, като активността в допитването се изчислява според намерените в урната пликове. Бюлетина без плик е невалиден глас, докато плик без бюлетина се зачита за активността и съответно валидността на допитването.
В 50 изборни секции в три района в София - "Триадица", "Възраждане" и "Средец", ще има възможност за машинно гласуване, но само за общински съветници. За кмет на общината, за кмет на района и за референдума гласуването ще е само с хартиени бюлетини. Машините ще бъдат зад параван, така че само избирателят да има видимост към екрана.
Бюлетината за общински съветници в София е на три страници, като на машината има бутони "Напред" и Назад", с които избирателят може да "мести" бюлетината. Първо се отбелязва предпочитаната партия или коалиция, след което автоматично се "осветяват" кръгчетата с броя на валидните кандидати от съответната листа - не всички партии са издигнали възможните 61 претенденти.
След като е отбелязан вотът, се появява контролен екран за потвърждение - с името на партията и предпочетения кандидат.
Ако това е желаната комбинация, избирателят натиска "Потвърди" и получава разписка с код и имената на листата и кандидата. Сгъва я, така че да не се вижда вотът му, и я пуска в урната за машинно гласуване, която е отделна от кутията за хартиените бюлетини.
Ако комбинацията е сгрешена, избирателят може да се върне с бутона "Назад", за да поправи вота си. Грешки могат да се коригират многократно, но преди окончателното потвърждение.
При машинното гласуване може да се подаде и празна бюлетина. Машините имат контролна памет, която ще се предаде в Общинската избирателна комисия и оттам в "Информационно обслужване", за да бъдат отчетени резултатите. Разписките в урната служат само за сверка на данните при евентуално оспорване на резултатите.
Всеки избирател, чиито документи са с изтекла валидност или пък важат до днес, може да подаде заявление за нови документи, както и да получи удостоверение за гласуване на дежурните гишета в районните управления и регионалните дирекции на полицията, съобщава МВР. Работното им време днес ще е от 8 до 18 часа.
Забраните
И на тези избори е забранено заснемането на бюлетината и внасянето на заснемаща техника в тъмната стаичка.
В София е забранена продажбата и сервирането на всякакъв алкохол около изборните секции. Забраната важи за целия изборен ден, но не и за семейни тържества.
През днешния ден, както и на балотажа следващата неделя, е забранен и ловът. Ловците ще бъдат компенсирани с двa допълнителни дни през януари, извън стандартния ловен сезон.
Забранено е още предварителното раздаване на изборни книжа и материали, изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение, гласуването извън изборното помещение, с изключение на случаите за гласуване с подвижна избирателна кутия. Забранено е и присъствието в кабината за гласуване на други лица, освен избирателя, с изключение на случаите, в които е разрешено гласуване с придружител, както и присъствието на други лица, извън гласуващите в момента избиратели, на разстояние по-малко от 3 метра от кабината за гласуване, когато в нея има избирател.
Забранено е разгъването на бюлетината след попълването и преди пускането й в избирателната кутия, по начин, който позволява да се види начина на гласуване, както и влизането в изборното помещение с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.
Не се допускат действия пред и в изборното помещение, които накърняват добрите нрави и обществения ред.
МВР обяви, че над 13 хил. полицаи ще осигуряват нормалното протичане на изборния процес в страната, включително и спазването на забраната за купуване и продаване на гласове.
Наблюдателите
За вота 2 в 1 са регистрирани две чуждестранни организации - Централната избирателна комисия на Косово и датската неправителствена организация "Silba".
Централната избирателна комисия е регистрирала и 24 неправителствени организации, които искат да наблюдават гласуването за местния вот, а 10 от тях плюс "Национално движение БГ ПАТРИОТ" ще следят и провеждането на националния референдум.
Резултати и коментари
Първите прогнозни резултати на социологическите агенции ще бъдат огласени, след като ЦИК обяви края на гласуването. Това ще стане в специалните изборни предавания на телевизиите и радиостанциите.
Традиционните пресконференции, които ръководствата на основните партии ще дадат, се очаква да започнат не по-рано от 22 ч. Лидерът на БСП Михаил Миков обяви, че в партията му се колебаят дали да дават пресконференция в изборната нощ, когато според него резултатите от вота няма да са ясни.
Дневник
Коментари
Добави коментар