ГЕРБ поиска оставката на Централната избирателна комисия, заради хаоса в изборна процес. Това обяви на извънредна пресконференция в централата на ГЕРБ депутатът Александър Ненков.
Цял ден запазихме умишлено мълчание, за да изчакаме конкретните действия на тази комисия, уточни той.
От ГЕРБ остро осъдиха липсата на каквото и да е адекватно поведение на ЦИК. Предупреждавахме още през миналия мандат, че това предстои да се случи. Изборите са много по-трудни. 2011 години, когато пак имаше такъв проблем, членовете бяха 42 на брой. Миналото Народно събрание умишлено прие законодателство, с което заложи бомбата за проблема, пред който сме днес, коментира Ненков.
Той критикува кодекса "Манолова", който просто се провали. Според Ненков хората, които нагнетяват напрежението в Арена Армеец, са провокатори и нямат работа там, където се приемат документите от секционните комисии.
"ЦИК преди малко е взела решение да изпрати сътрудници – това е закъсняло решение, което едва ли ще допринесе до това избирателният процес да свърши по-бързо. Излишно се нагнетява напрежение. Това, което се случи и с г-н Сидеров – не е ли проява да се дестабилизира начинът на провеждане на избори. Всички говорим за това колко е важно да се проведат спокойно изборите. Изчакахме ЦИК да вземе някакви мерки, но се оказахме излъгани за съжаление", коментира още Ненков.
Председателят на правната комисия Данаил Кирилов допълни, че според него сценарият е политически. "Не изключваме възможността да стоят и конкретни икономически интереси. През 2011 година партийни лидери в БСП развяваха изчезнали протоколи. Съставите на СИК също се състоят от представителите на политическите сили. Те изпълняват политическите си команди", коментира той.
Според Кирилов изборната ни система не е чувална, тя е протоколно-удостоверителна. "Протоколът е най-важният документ, който трябва да има точни числа. Когато са сгрешени, има проблем ОИК. Когато СИК са бързали и претупали контролите, те критично вече трябва да се коригират от ОИК. Професионално стоим зад работата на колегите ни, но ние сме в малцинство", каза още Данаил Кирилов.
Каквито и мерки да предложим, би следвало да разчитаме на това да бъдат подкрепени на по-широка база. Настоящият изборен кодекс на Мая Манолова обявяваше, че ЦИК ще бъде професионалната комисия. Следваше да е готова и да реагира своевременно на предизвикателствата, заяви Кирилов. По думите му за пръв път избори в София се провеждат при толкова добро инфраструктурно обезпечаване. "Над 200 000 граждани бяха ангажирани. Не е добросъвестно политическо поведение, политическите ни опоненти да ескалират напрежение, предоставено от действията им. Бях член на комисията на Мая Манолова и многократно предупреждавахме. Игнорираха се предложенията ни от тогавашното мнозинство на тройната коалиция", допълни Кирилов.
Според него настоящото ръководство на ЦИК би следвало да носи отговорност. Каквото и да става, искам да разсея твърденията на опонентите ни, че се осъществяват манипулации по отношение на изборния резултат. Малкото хора – 19 човека спрямо 1570 секционни комисии, води до този проблем във времето, коментира той.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Когато ГЕРБ са на власт винаги има проблеми.