Деца, ученици, общественици и политици положиха днес венци и цветя на паметника на Нанчо Попович пред читалище “Добри Войников” в знак на почит и преклонение пред делото на народните будители.
“Будители - ние ги тачим като съхранители на българщината, сътворили с ореола на своята святост националната ни митология. Те символично присъстват с блясъка на ренесансовите си идеи и неизменното си родолюбие. Книжовните и революционните им дела, титаничният им дух ги издигат до пиедестала на духовни водачи на народа ни, на нашата най-искрена патриотична гордост”, каза в словото си Ива Симеонова, преподавател в СОУ “Йоан Екзарх Български”.
“Будителите с философията на нравствеността си, с гражданската си доблест, никога, нито за миг не изменят на народните въжделения за духовна и национална независимост, за разцвет на българското просвещение и култура, и народът оценява достойнството им. В неговото съзнание остават ярки образи от онези времена на пробуждане, на избавление от застоя и безнадеждността, наречени Златен Век, Възраждане. И днес паметта за будителите ни е нужна повече от всякога, но не като илюзия за спасителен бряг, а като опит и философия, като онази сила, която води съвременника през дебрите на епохите и прави възможен погледа към бъдното. В нашето съвремие повече от всякога се нуждаем от техния пример, от техните завети, за да съхраним и опазим духовността, за да пребъде българското през вековете”, каза още тя.
След словото песента "Майка ми" по текст на Иван Вазов изпя малката Крисияна Николаева от СОУ “Сава Доброплодни”.
Денят на народните будители 1-ви ноември за първи път е честван неофициално в Пловдив през 1909 г., а от 1922 до 1945 г. е общонационален празник. По време на тоталитарния режим празникът е спрян, а традицията да се чества е възстановена с решение на Народно събрание през 1992-ра.
ШУМ.БГ
Коментари
Защо?
И защо честваме Деня на народните Будители на 30 октомври, след като е на първи ноември!
Dessca
Защото се пада в неделя, а на 2 ноември ще е още по-тъпо да се поднасят цветя.
Shumen
Отново благодарности за перфектната организация и усърдие на г-жа Златева и колегите и от читалището.
Анонимен
Какви будители какви пет лева.Спи си народа робския си сън и не го интересува нищо чакайки някой да го оправи от вън.
Не сме народ а сме мърша!!!
Анонимен
Какви будители какви пет лева.Спи си народа робския си сън и не го интересува нищо чакайки някой да го оправи от вън.
Не сме народ а сме мърша!!!
Гордост
Ива Симеонова - един от най-сърцатите съвременни будители, оставящи ярка и неповторима следа след себе си!
007
Защо Ламбо не бе при будителите
а при предателите мястото на
този велик артист не му е
мястото да плува в тези
мрьсни води
Шуменец
Тези двамата глупаци-кандидат кметове какво правят там???????????КАК НЕ ГИ Е СРАМ!!!!!!!!!!!
ахмак
да нем нова година на 29 декември хайде ,както е тръгналот традициите да ,бе традициите не са това ,което бяха прост народ хак да му е всичко кви будители кого да будят,я заспал дебило осрахме всичко