ГЕРБ и ДПС не позволиха предложението на Реформаторите да има таван на заплатите в БНБ и другите регулатори да мине на първо четене в Народното събрание.

С проекта се предлагаше заплащането в БНб, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за финансов надзор и други да се определят като процент от заплатата на председателя на Народното събрание.

Мартин Димитров от Реформаторския блок обяви, че независимостта на един регулатор не означава, че неговото ръководство само си определя заплатите, а означава свобода на взимане на принципни решения.

"В момента няма ограничения управителният съвет на БНБ да реши да взима и по 1 млн. лв. на месец. Затова е редно да сложим таван на заплатите на всички регулатори. Ако не го направим, е въпрос на време да чуем за поредния скандал със заплати в регулатор", обяви Димитров.

Той попита риторично ръководителите на регулаторите имат ли по-големи отговорности от тези на председателя на Народното събрание, от премиера или министъра на финансите.

Отхвърленият законопроект предвиждаше при утвърдена методика в тези регулатори да може да се получава по още една заплата при добре свършена работа.

"Никой в България извън БНБ не знае преди фалита на КТБ каква заплата и какви допълнителни възнаграждения е получавало ръководството. Крайно време е да сложим ред в тази държава", поясни Димитров.

Той посочи, че с колегата му Петър Славов са поискали информация за заплатите в КЗК, но не са получили никакъв отговор и са отнесли въпроса до съда. По данни на Славов в антимонополното ведомството се получавали под формата на допълнителни стимули повече пари от основната заплата.

От името на БСП Янаки Стоилов също защити проекта. Той все пак постави въпроса дали е редно заплащането да се обвързва с това в други държавни институции, при положение че в търговските банки заплащането е значително по-високо.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова коментира от името на ГЕРБ, че БНБ има собствени приходи и нейните финанси са част от приходната част на бюджета, а не от разходната. В допълнение, посочи тя, институцията регулира сектор с високи доходи.

"Нали не считате, че е нормално един надзорен орган, който осъществява надзора, следи да е защитен интересът на вложителите, да взима в пъти по-ниски заплати от работещите в тези банки. За мен това е недопустимо. Ако го направим, в БНБ ще отидат хора, които могат да си позволят да живеят с такава ниска заплата, като намерят начин да си я допълват или защото нямат капацитет да отидат в търговска банка", мотивира позицията си тя.

Стоянова допълни, че не може да се съсипва цялата БНБ сега, защото в миналото не са си свършили работата нейните служители.

Депутатът от ДПС Алиосман Имамов посочи, че партията няма да подкрепи проекта, тъй като в държавата изобщо няма ясен разчет чий труд колко струва.

dnevnik.bg