Първият МОЛ в Шумен ще бъде разположен на площ 29 хиляди квадратни метра. 25 хиляди кв. метра е площта, определена за паркинги, а търговската площ ще е разположена на 21 хиляди кв. метра. Това обяви днес Ярон Морисеф – главен директор на проекта към компанията-инвеститор Плаза Центърс.
Както ШУМ.БГ първи съобщи преди два месеца, новият търговски център ще бъде разположен върху терена на днешната фабрика за олио „Плиска”. МОЛ-ът ще бъде изграден до година и половина – две, като инвестициите засега не са изчислени, но според наша информация сумата е около 38 милиона евро. Комплексът ще бъде изграден на три етажа. На първият етаж ще бъдат разположени супермакет на площ 3 000 кв.метра, магазини за дрехи и услуги, предвижда се и кафене.

Голямо отворено пространство с панорамен изглед към долното ниво ще представлява вторият етаж. Там също ще има кафенета, ресторанти за бързо хранене и два големи магазина за дрехи, в които ще влязат световноизвестни марки, съобщиха инвеститорите. Третият етаж ще бъде изцяло развлекателен – киносалон на площ 1700 кв.метра, боулинг, електронни игри и др. Покривът на МОЛ-а ще има стъклени елементи, което ще позволява и достъп на повече естествена светлина. Вертикалното придвижване в комплекса ще става чрез асансьори и два ескалатора. Посетителите ще имат на разположение 800 паркоместа.

Проектът предвижда и 3 големи входа – два откъм булеварда и един откъм западната част на терена. Помислено е и за отделни входове за клиенти и зареждащи автомобили. Основният вход на комплекса ще бъде срещу новото кръстовище на булеварда, което ще бъде разширено след разрешение от общината. Инвеститорите поискаха също и продължаване на съществуващия подлез до подземното ниво на магазина. Ярон Морисеф подчерта, че искат да завършат строителството в заложените рекордно кратки срокове, като се надява на съдействие от страна на общинската управа. Кметът Красимир Костов благодари за презентацията и от името на екипа обеща добро взаимодействие. На престваянето днес присъства и архитектът на проекта Нили Чен, както и членовете на постоянните комисии към общинския съвет.

ШУМ.БГ
Коментари
клиент
Браво,най-после киносалон,не се тревожете парите са на чехски евреи,те пороверяват преди да инвестират .Хубаво е,дано да пазаруват шуменци,че с манталитета"купих си от Варна" няма нормална търговия.
търговец
Много ми е чудно,кой ще купува световноизвестните марки за дрехи.Може би турскоговорящите граждани от делиормана,които поцял ден обикалят града за да видят къде дадена стока е най-евтина или някой да им направи отстъпка.Усещам как тези магазини ще фалират тук.Такива обекти не са за хора с такъв манталитет,а в Шумен болшинството от населениетое такова.
клиент
Не съм съгласна,много хора в града дават луди пари за маркови дрехи,те живеят за да ги забележат,факт е,че благодарение на тях съществуват много успешно няколко скъпи магазина в които се продават италиански марки.Няма нищо лошо да имаме възможност да купуваме хубави стоки,поне произхода им ще бъде сигурен в представителните магазини.
ИИИ
Колко на брой са тези клиенти, които купуват маркови дрехи в Шумен? И дали ще направят оборот на МОЛ толкова, че да не фалира. Със сигурност няма да фалира, но не от търговия, защото тук се въртят големи пари, но не от оборотни. А ако някой се сети да развива промишленост, със сигурност за града ни ще бъде по-добре. Защото само с търговия не става. Ако беше така Европа нямаше да развива промишленост. А в един град, в който 90 % от населението се облича от втора употреба, ще ходи в МОЛА проста да зяпа.
????
Защо се тревожите толкова за еврейските пари,ще дойдат,ще построят от това града няма да изгуби,те си имат менижъри те да му мислят.Като не им тръгнат марковите стоки МОЛ за втора употреба ще го направят.
Ива
Този път чехските евреи не са си направили добре сметката. При наличието само на магазини, сладкарници и ресторанти, които стоят полупразни по цел ден, едва ли ще прокопса един голям МОЛ. Фабрики и заводи му трябват на този град, не друго. Знаем как блеше първите дни, когато отвориха БИЛЛА, после Кауфланд, Технополис. Сега пазаруващите в тези магазини колко са? Хората се върнаха да пазаруват в кварталните си магазинчета, защото не си заслужава за икономия от жълти стотинки, да блъскат до тракията. А за марковите дрехи, благодарим. А дали вече някой ходи на кино?? Заблуждават се тези, които смятат, че един МОЛ носи прогрес.
Параграф 22
Това че МОЛ-ът ще бъде на територията на днешната фабрика "Плиска" е ясно, но къде ще бъде утрешната такава!? Или от икономическата карта на Шумен ще изчезне поредното приватизирано предприятие, което все пак допълваше облика на Шумен като град, в който поне нещичко се произвежда!?
Но какво да се чудим и да пълним форума с дрънканици. Явно че производството и по-скоро онова, което потребява по някакъв начин селскостопанска продукция и се управлява от етнически българи трябва да бъде унищожено и на негово място да дойдат търговски центрове, в които да се пласират "маркови европейски стоки" с произход югоизточно от България. Особено в нашия град! Не съм шовинист, нито националист, нито дори патриот (то човек може ли да бъде патриот на такава родина), но човек, който ръководи една община трябва да е сляп (в преносния смисъл) или да има невероятна изгода за да му изглежда привлекателна подобна перспектива - на се радваш че се ликвидира едно предприятие, което потребява селскостопанска продукция от региона, а доколкото знам не само от него, и на негово място с радост да построиш поредния смукач на все по-намаляващите (в абсолютна стойност) доходи на шуменци.
Не ме интересуват какъв и от кои е Красимир Костов и хората около него, но ако в тази община продължава да няма експерти по регионална икономика (ама истински експерти) и междуотраслов баланс на връзките, то жална ни майка като град и община!
До Ива
Ходят на кино хората,ама в Шумен как да отидеш между два калорифера в "Херсон".Ще донесе позитиви на града ,дори и да е пералня за пари този обект е полезен за Шумен.
знаещ
Фабриката се мести в Царев брод,ще строят нова съвременна с парите от сделката за земята за МОЛА.