Правителствата на Босна и Сърбия проведоха първата си съвместна сесия в Сараево в сряда. Целта на инициативата е да се подобрят отношенията между двете страни две десетилетия след конфликта, последвал разпада на Югославската федерация.

По време на срещата бяха подписани меморандуми за опазването на културното наследство, издирването на изчезнали лица след войните, защита на околната среда и телекомуникациите, както и за вноса и износа на оръжия и военна техника.

Обсъдени са също така и инфраструктурни и енергийни проекти, включително построяването на железопътна линия между Белград и Сараево, предаде сръбската агенция ТАНЮГ. Освен това Босна и Сърбия съвместно ще планират и изпълняват проекти с европейско финансиране, по информация на EU Observer. BBC предаде, че сръбският министър-председател Александър Вучич е изявил желание Босна да се превърне в най-големия търговски партньор на Сърбия.

Междувременно и двете страни се стремят към членство във Европейския съюз, като Босна в момента има статут на потенциален кандидат, а първите преговорни глави за членството на Сърбия се очаква да бъдат отворени до края на годината. Едно от условията за бърз напредък към европейска интеграция за страните в региона е постигането на добри съседски отношения между бившите воюващи страни в конфликтите.

Лидерът, представил Босна на срещата, е председателят на Съвета на министрите на Босна Денис Звиздич от основната мюсюлманска партия в страната. От сръбското малцинство веднага реагираха, че Белград е избрал грешния партньор, с когото да търсят партньорство. 

Мерките за сигурност в босненската столица бяха затегнати специално заради посещението, след като сръбският премиер Александър Вучич беше атакуван с камъни по време на церемония по случай годишнината от кланетата в Сребреница в мемориалния център Поточари по-рано тази година. Това беше първата подобна визита на сръбския премиер на мястото, където хиляди мюсюлмани бяха убити от босненските сърби през юли 1995 г.

Вучич обаче ще се върне отново на мястото на 11 ноември тази година, за да участва в конференция за развитието на региона.

Двете правителства освен това се споразумяха да подсилят контрола на общата си граница, както и полицейското сътрудничество, за да предотвратят нелегално преминаване на имигранти.

Срещата се проведе дни след като германският канцлер Ангела Меркел заяви, че масовият приток на имигранти ще увеличи риска от въоръжени конфликти на Балканите.

Въпреки стремежа към сближаване с Белград политическата обстановка в Босна все още е нестабилна. Етнически сръбската част на страната, Република Сръбска, поставя под съмнение легитимността на правителството и правосъдните институции в Сараево.

dnevnik.bg