Съдия Румяна Ченалова е сезирала европейски институции за нарушения и престъпления, които се извършват от хора на доста високи постове в държавата, включително и такива от съдебната власт. Това обяви самата тя преди влизане в сградата на ДАНС, където ще бъде разпитана по ново повдигнато й обвинение, което не е известно за какво е.

Тя пристигна заедно с брат си, който е неин защитник по този случай.

Съдия Румяна Ченалова е призована в ДАНС в същия час - 15 ч., в който и етичната комисия към Висшия съдебен съвет (ВСС) я покани да я изслуша във връзка с изтеклите записи на разговори между нея и бившият председател на Софийския градски съд Владимира Янева.

По отношение на въпросните записи Ченалова каза, че си спомня този разговор и фактите от него, както и "много други факти".

В четвъртък разбрах, че нещо се случва, обясни Ченалова по повод извикването й в ДАНС. Тя разказа, че в петък е била на вилата си в Стара Загора, където й се обадил следовател, представил се като Стоян. Той й обяснил, че е призована да бъде разпитана по ново досъдебно производство.

Случващото се с мен е поради факта, че властите в България са известени за това, че съм сезирала европейските институции, е обяснението на Ченалова. Тя обаче не посочи за какви престъпления говори и които точно институции има предвид.

"Дадено ми беше да разбера, че властите са известени за това мое действие. Не знам по какъв начин", посочи тя за сезирането.

Междувременно от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че Румяна Ченалова е привлечена в качеството си на обвиняема по длъжностно престъпление (чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 НК) по случая "Соло". Деянието е разследвано от специализираното звено "Антикорупция" при СГП.Разследващите са установили, че в периода 20.03.2012 – 4.07.2012 г. в качеството си на съдия в Софийски градски съд и председател на състав в Наказателно отделение на СГС Румяна Ченалова не е изпратила частния протест на Софийска градска прокуратура срещу определение на СГС, с което е отменена мярката "задържане под стража" на подсъдимия Илиян Тодоров. В частния протест е направено и искане за налагане на ограничителна мярка на същия – забрана за напускане пределите на страната.

Ченалова е имала 7-дневен срок, в който да изпрати на Софийски апелативен съд, като въззивна инстанция, наказателното дело по случая "Соло", заедно с частния протест на прокуратурата, срещу отмяната на мярката "задържане под стража". От нейното бездействие е бил облагодетелстван Илиян Тодоров, като спрямо него не е била взета мярка за неотклонение и мярка за процесуална принуда – забрана за напускане на пределите на България.

От това са настъпили значителни вредни последици – увреждане на нормалното функциониране на дейността на съда, възпрепятстване на своевременното произнасяне на въззивната инстанция по исканията в частния протест за взимане на мярка за неотклонение и мярка за процесуална принуда – и това е довело до сериозно накърняване на авторитета на съда и разколебаване на доверието на гражданите в него.

По делото са разпитани свидетели, приложени са протоколи от извършени процесуални действия, приложени са справки, писма и други документи. Спрямо Ченалова по това производство прокуратурата е взела мярка за неотклонение "Подписка", се казва в съобщението на прокуратурата.

Дневник