В общините с население до 20 хиляди души задължително да се създават доброволни формирования, които да действат при бедствени и извънредни ситуации. Това предвижда проект за промени в Закона за защита при бедствия, който е публикуван за обществено обсъждане и се очаква да бъде гласуван от Министерския съвет на 1 декември.
Доброволните формирования ще се създават от кметовете по решение на съответния общински съвет. Вносителите на закона се мотивират, че това ще доведе до повишаване на капацитета по отношение на готовността и реагирането на местната власт при бедствия. Законопроектът предвижда и възможност юридически лица да създават доброволни формирования, но за своя сметка.
Предвижда се промяна на сегашното положение, при което, докато е зает с предотвратяване или овладяване на бедствени или извънредни ситуации доброволецът се смята за излязъл в неплатен отпуск. В проекта е записано, че доброволецът "се освобождава от работодателя за изпълнение на граждански и обществени задължения". Това време се признава за трудов стаж, като е предвидено човек да получава възнаграждение за сметка на държавния бюджет при условия, по ред и в размери, определени от Министерския съвет. Отпада задължението кметът да осигури доброволеца за всички осигурени социални рискове.
Вносителите посочват, че проектът цели да бъдат въведени ясни механизми за действие и прецизиране на задълженията и отговорностите на институциите при бедствия. С проектозакона се въвежда планиране на риска от бедствия на национално, регионално и местно ниво. Предвижда се изработването на национална стратегия за намаляване на риска от бедствия, която да е със срок за изпълнение не по-малък от 10 години. Отделно да бъде създадена национална програма с 5-годишен срок, а към нея да се приемат годишни планове с оперативни цели, конкретни дейности, бюджет, срок за реализация, очаквани резултати и конкретни отговорни институции за действия при кризи.
Въвежда се и функцията на "координатор на операцията" за справяне с бедствия и се регламентират функциите и задачите на областните и общинските щабове за реагиране
при извънредни ситуации.
Със законопроекта се регламентира минимален процент от средствата от резерва – не по-малко от 15%, за непредвидени или неотложни разходи за превантивни дейности и подготовка за реагиране.
Дневник
Коментари
007
ХЕМ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ХЕМ ДОБРОВОЛНИ-НОВО 15.
ГОРСКИ
Идиотите не свършиха в тази държава!
Напротив-стават все повече!
ЗЪДЪЛЖИТЕЛНИ-ДОБРОВОЛНИ...........
То винаги е имало селски идиот...но сега?
Анонимен
Съвсем доброволно ще участвам в спасяването на държавата от бедствието "управляващи". Няма нужда да задължавате хората, мнозинството са доброволци.