Временно отстранената съдийка от Търговското отделение на Софийския градски съд Румяна Ченалова получи  най-тежкото дисциплинарно наказание  - уволнение. Висшият съдебен съвет взе решението единодушно, с нито един въздържал се и нито един против.

Самата Ченалова не се яви, за да бъде изслушана, а преди това е коментирала, че е знаела от 3 ноември за предложението на дисциплинарния състав. Тогава излезе и първият запис от разговорите на бившата председателка на СГС Владимира Янева с Ченалова, които разтресоха върховете на съдебната власт.

Уволнението на Ченалова дойде след протакане на дисциплинарните дела, които бяха три, а впоследствие обединени. Едното заради изнасяне на информация по същество на сайта на СГС  делото на френската компания "Белведере" и дъщерните й фирми в България, второто за забавяне написването на мотиви на над 50 дела, третото - по искане на правосъдния министър Христо Иванов за нарушения, открити при  проверката на синдика Панайот Велков, с когото Ченалова е работила.

Още когато бяха образувани дисциплинарните производства на Ченалова юристи обърнаха внимание, че те може да  бъдат минирани тъй като в дисциплинарните състави участват членове на ВСС, които са и предложили завеждане на делата -  Галя Георгиева и Даниела Костова. Това  противоречи на стандартите на Европейския съд по правата на човека за безпристрастен процес. Наред с това има и практика на Върховния административен съд, пред който се обжалват наказанията. Ченалова настоя да се коригира това - да се оттеглят споменатите членове на ВСС и на тяхно място да влязат други, за отвод настоя и министърът на правосъдието Христо Иванов, но Георгиева и Костова не се оттеглиха.

Медиите са писали за недостатъци  и нарушения в работата на съдия Ченалова, но кадровият орган се активизира едва след като френският посланик остро постави въпроса, и беше извършена проверка.

Срещу Ченалова има още едно висящо дело – заради разследване в Македония за източването на тютюнев холдинг, за което тя твърди, че било прекратено.

Едва от днес дисциплинарно дело срещу Янева за "Червеи" - след два отказа на ВСС

Едва днес - след като два пъти през март отказа, ВСС образува дисциплинарно дело срещу Владимира Янева за нарушенията при даването на разрешения за СРС по разработката "Червеи". През март министърът на правосъдието два пъти поиска от съвета да бъде образувано дисциплинарно производство, и двата пъти мнозинството около главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на ВАС Георги Колев отказа.

Образуваното през февруари наказателно производство срещу Янева не пречеше за дисциплинарно производство. Но при дисциплинарните дела са разглеждат детайлно фактите и се обсъждат хипотези вътре в съвета, което означава, че дисциплинарните производства, макар и закрити, осигуряват повече прозрачност на разследванията. Докато при досъдебните производства прокуратурата поставя под контрол публичността  и само тя преценява кога каква информация да се подаде. Ето защо мнозина смятат, че и двата отказа на ВСС за дисциплинарно производство са били част от скритата операция за спасяване на Янева, за която тя говори в записаните си разговори с Ченалова, докато по същото време открито се е афиширало образуването на досъдебното производство и привличането й като обвиняема.

Сега  се добавят записите на разговорите й с Ченалова, от които се разбира  за сговаряния на високите фигури във ВСС и за завоалиране на доказателства, с което  силно е уронен престижът на съдебната власт от всички замесени - председателите на комисии  във ВСС Ясен Тодоров, Димитър Узунов, Милка Итова, и от главния прокурор Сотир Цацаров, а и  за търговия с влияние, което е престъпление според Наказателния кодекс.

dnevnik.bg