Българинът Спас Русев в тандем с руската ВТБ купи БТК за 330 млн. евро на продължил 15 часа аукцион в Лондон, информира capital.bg. Целта е телекомът да бъде продаден с печалба още до края на следващата година, пише изданието.
Русев се конкурираше в наддаването с гръцкия бизнесмен Панос Германос.
С цена от 330 млн. евро и дългове БТК е оценена на около 700 млн. евро, което е най-ниската сума, постигана в поредицата от препродажби на телекома.
Продавач е лондонското инвестиционно звено на руската ВТБ - VTB Capital, чийто директор в България е бившият министър на финансите в кабинета "Сакскобургготски" Милен Велчев. Русев също е приближен до Симеон Сакскобургготски. Като причина беше изтъкнат необслужван дълг на собственика на телекома - люксембургската InterV, към ВТБ на стойност около 170 млн. евро.
Досега съакционери в БТК бяха Цветан Василев с 43.33%, ВТБ с 33.33% и група кредитори на телекома, водени от Майкъл Тененбаум - с останалите 23.34%.
До наддаването, което започна в четвъртък в Лондон, бяха допуснати Olympia на Германос и екипът на Спас Русев. Ето и детайли от лондонското състезание, които "Капитал" потвърди от два източника. Търгът е продължил почти 15 часа и е приключил около 4 сутринта българско време в петък. Наддаването е започнало от 183 млн. евро (по-високата цена от двата плика). През половин час участниците са били канени да дадат нова оферта, която е била минимум 3 млн. евро над последно достигнатата. Спас Русев е участвал лично и цената от 330 млн. евро се е оказала достатъчна за победата.
Точната структура на победилия консорциум все още е неизвестна. Дотук потвърдената от два източника група е следната: Русев ще държи най-голям дял, вероятно финансиран от ВТБ, които пак почти сигурно ще имат и капиталово участие, но не повече от 20%. Малък дял ще има и Майкъл Тененбаум.
Според източниците на "Капитал" още в началото на лятото Спас Русев е разговарял с две швейцарски финансови групи за евентуално финансиране за сделката, но след това се е споразумял с VTB да играе от тяхно име. Пак той се оказа и лицето, представляващо интересите на миноритарните акционери в БТК начело с американеца Майкъл Тененбаум.
Защо консорциумът на Панос Германос се е отказал от наддаването на 330 млн. евро засега не се знае. За негов интерес към сделката се говори от пролетта. През май гъркът беше (по информация оттогава) в една група с исландеца Тор Бьорголфсон, който вече веднъж купи и продаде БТК. Впоследствие обаче очевидно Бьорголфсон се е отказал, а Германос е потърсил ново финансово рамо - Third Point е американски хедж фонд, основан от милиардера Дан Лоеб, който в Гърция е акционер в петролната Energean.
Договорът с победителя ще бъде сключен до дни. После за сделката ще трябва да бъде взето одобрението на антитръстовия регулатор в ЕС. Така влизането на Русев в БТК ще стане през януари-февруари следващата година. Облигациите на телекома от почти 400 млн. евро няма да трябва да се заплащат спешно, тъй като придобиването няма да се брои за смяна на контрол - все пак ВТБ и Тененбаум и сега са в дружеството, просто Русев влиза на мястото на Василев.
Самият Василев вече предупреди, че чрез сделката "българо-руска група по интереси" опитва да превземе БТК. Преди дни руснакът Дмитрий Косарев в изявление до медиите съобщи, че е купил акциите на Василев , притежава обощ 76% от акциите и ще оспори продажбата, организирана от VTB Capital. Това беще тълкувано като опит на Василев да си запази контрола над компанията чрез Косарев, който пък е подставено лице на поставения под евросанкции рускиолигарх Константин Малофеев.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
хттп://разузнаване.цом/?п=ш38
* Коментар транслитериран от системата
0 0ХаХа
Нямало руски интереси в България.