България е приела достатъчен брой бежанци и е много напред спрямо останалите в ЕС в изпълнението на този солидарен ангажимент - и като брой спрямо населението и спрямо брутния си вътрешен продукт. Тази констатация направи пред БНР външният министър Даниел Митов.
Той подчерта, че България ще изпълни поетите ангажименти за преразпределение на бежанците, но повтори тезата си, че квотният принцип вече изглежда нелепо.
Българският министър отново настоя Европейският съюз да си върне контрола над ситуацията, при която изглежда безсилен да разграничи бежанците от икономическите мигранти. "Дължим на бежанците солидарност и съчуствие, но има и икономически мигранти, към които трябва реално да бъдат прилагани програми за обратно връщане. Само тогава може да се говори за контрол над ситуацията", каза Митов. Сега мигрантът остава в Европа независимо дали е получил или не разрешение за убежище, а това прави Европа да изглежда неспособна да се справи и неконтролираща", допълни той.
България се справя изключително добре с външните си национални граници и с външните граници на ЕС и няма критики към нас, каза министърът.
Според него свободното движение в рамките на Шенгенското пространство трябва да остане, каквото е. Не можем да губим извоювани свободи заради моментна кризисна ситуация, каза Митов, но допусна временни мерки за засилен контрол заради евентуални терористи.
България ще помага на Франция, но според възможностите си, поясни министърът по повод искането на Париж и даде пример с предоставянето на информация, което също е помощ. "За военно участие не може да се говори, не е искано такова нещо от нас", потвърди външният министър.
Митов изрази мнение, че сирийската криза трябва да бъде решена с усилията на самите сирийци и съседните й страни. "Военна наземна операция не е въпрос, поставян в международен план на България, но ако искаме да видим ИДИЛ изкоренена, няма как да се мине без наземна операция, но тя трябва да е съставена от държавите от региона. Ние можем да модерираме процеса и да сме част от него, но не и да налагаме решения", каза министърът и допълни, че мирен процес е невъзможен с участието на Башар Асад.
Възможностите за увеличаване на стокообмена до 2 млрд долара годишно и увеличение на износа на български селскостопански стоки в Китай ще са темите, по които ще работи българската правителствена делегация, водена от премиера Бойко Борисов, посочи Митов. Той уточни, че ще бъдат обсъждани съвместни проекти в инфраструктурата, туризма и транспорта.
Dnevnik
Коментари
Мунчо
Когато големите си го мерят,не се навирай между тях с голия си задник,Даниеле, опасно е...