"Независима проверка (на казуса "Яневагейт") може да се направи единствено ако тези, за които се твърди, че са замесени, бъдат изключени от участие в процеса."

Тази позиция е изразила Европейската комисия (ЕК) в отговор на официално запитване на "Медиапул".

Прокуратурата е единственият орган в държавата, който може да разследва казуса с изтеклите разговори между бившия шеф на Софийския градски съд Владимира Янева и търговския съдия от същия съд Румяна Ченалова. Отговорът от Брюксел означава, че главният прокурор Сотир Цацаров трябва да се оттегли, докато не бъде изяснен случаят, в който са намесени неговото име, това на председателя на ВАС, на председатели на комисии на Висшия съдебен съвет (ВСС), на премиера Борисов.

Изводът се подкрепя и от факта, че в България прокуратурата е централизирана и всички обвинители са подчинени еднолично на главния прокурор, което прави невъзможно който и да било от тях да действа независимо.

Както се вижда, видимото намерение на замесените да игнорират скандала с аргумента, че записите са незаконни и поради това не би следвало да се разследва съдържанието им, ясно се разминава със становището на ЕК. Никой от замесените не възнамерява да се оттегля, тъй като презумпцията е, че няма какво да се разследва освен кой е направил записите.

От ЕК отчитат като положителна стъпка, че ВСС е инициирал предварителни проверки по случая, но смятат, че това не е достатъчно.

"Запознати сме с призиви, идващи от ВСС, прокуратурата да проведе цялостно разследване. Целта на тези проверки трябва да е установяване на фактите и изясняване на всички съмнения свързани с твърденията по повод възможна търговия с влияние от страна на висши магистрати и политици", пишат от ЕК.

"Важно е тези разследвания да се извършват бързо и с гарантирана обективност, така че обществото да бъде убедено в тях. Независима проверка може да се направи единствено ако тези, за които се твърди, че са замесени, бъдат изключени от участие в процеса." Така  отговарят от ЕК на въпроса трябва ли главният прокурор да се оттегли временно.

В позицията се изтъква и азбучният принцип, че независимостта на съдебната система е основен фактор за всяко демократично общество. "Без никакво съмнение всяка информация, която предполага, че тази независимост е застрашена чрез търговия с влияние или по друг начин, трябва да бъде проверена незабавно и докрай".

"Европейската комисия ще продължи да наблюдава отблизо всяко развитие свързано със съдебната реформа и с борбата срещу корупцията и организираната престъпност в България. Напомняме, че следващият доклад по Механизма за сътрудничество и оценка е насрочен за началото на следващата година (2016 г.)", посочват от ЕК в контекста на скандала.

Във вторник сайтът "Биволъ" публикува шестия запис от разговорите Янева - Ченалова, от който се разбира как главният прокурор е подготвял лобито си във Висшия съдебен съвет за отстраняването на Владимира Янева.

Нито главният прокурор, нито премиерът, нито някоя от парламентарните партии бяха впечатлени от скандала.

Според премиера "две каки" си говорели, а Сотир Цацаров обясни разказите на Янева с това, че е била обвинена по делото "Червеи", и даде да се разбере, че няма да бъде разследвано съдържанието на записите и двойната игра на самия главен прокурор, който едновременно образува дело срещу Янева, а и тогава, и сега коментира доказателствата като недостатъчни за доказване на престъплението.

Дневник