Председателят на Съюза на съдиите в България Атанас Атанасов заяви пред БНР, че съсловната организация настоява за проверка за публикуваните в медиите разговори между вече бившите съдии от Софийски градски съд (СГС) Румяна Ченалова и Владимира Янева. Проверката трябва да включва и разследване как се разпределят делата, как се е управлявал СГС и как се е упражнявал натиск върху отделни съдии.

"Написахме три поредни писма до Висшия съдебен съвет (ВСС) с настояване да бъде извършена проверка, за да се изяснят тези съмнения и предупредихме, че ако не бъдат изяснени ще продължават  да се трупат съмнения. Трябваше да се намеси френският посланик, за да започне ВСС истинска проверка. Според мен, а и според колегите, ВСС не си свърши изцяло работата, защото основният виновник се оказа Румяна Ченалова", коментира Атанасов.

Съюзът на съдиите в България вече призова парламента и президента да вземат отношение по случая със записите.

Изтеклите разговори обсъждат отстраняването на Янева от СГС заради делото "Червей" като се споменават имената на членове на ВСС, главния прокурор Сотир Цацаров, премиерът Бойко Борисов и депутата от ДПС Делян Пеевски.

Всички колеги сме омерзени от съдържанието на разговорите, каза Атанасов.

"Това, за което настояваме, е да се провери дали описаните там обстоятелства съответстват на действително случилите се събития и в този смисъл проверката не би следвало да е много трудна. Това, което също от гледна точка на мен като съдия е важно, е че едната от участващите в тези разговори беше дълго време председател на Софийския градски съд - едно от най-големите съдилища в България и разглеждащо едни от най-важните дела. След като държавата, в лицето на ВСС, за такова време й е била гласувала такова голямо доверие, би следвало, когато се появят такива записи с нейно участие, да не свършва коментарът до това, че "две жени си говорят".

Според Атанасов ВСС трябва да поеме ангажимент да разкрие напълно как е бил управляван СГС и как е било оказвано влияние върху отделни съдии за решаването на определени дела.

"Механизмите, по които може да се оказва влияние са ясни. Ние направихме възможното, за да ги покажем, като акцентирахме на големия брой командировани съдии в СГС и върху възможността по някакъв начин….Понеже тяхното оставане в съда зависи от председателя, те да са зависими от него. Другата възможност, на която обърнахме внимание, беше действащата система за случайно разпределение на делата, по която именно съдии са изразявали съмнение по отношение на нейната обективност. Няколко пъти са сезирали ВСС и не беше последвало нищо", допълни Атанасов.

Атанасов коментира и законността на записите и дали те могат да бъдат използвани при евентуална проверка.

"Самите записи са факт, оповестяването им е факт ... Има вече практика ВСС да се сезира по случаи, включително и когато определени разпространени записи са незаконни и да привлича съответните лица към дисциплинарна отговорност. Последният такъв случай, който си спомням, е в уволнението на бившия градски прокурор (на София - бел.ред.) Николай Кокинов. Тогава също ставаше въпрос за незаконни записи, но ВСС не спра дотам да каже, че са незаконни записи, обвъди казаното от страна на Кокинов в тези записи и реши, че по този начин той е уронил авторитета на съдебната власт."

dnevnik.bg