Финансовият министър Владислав Горанов обеща още пари за социална политика при добро управление на бюджета за следващата година. "В хода на годината също ще управляваме гъвкаво бюджета, така че ако проблемите, които те (АБВ – бел.ред.) поставят, свързани с програмите за заетост, покажат необходимост от допълнителен ресурс, това също е възможно", заяви Горанов пред журналисти в парламента, където е за второто гласуване на бюджета за 2016 г.
По-рано днес лидерът на АБВ Георги Първанов заплаши с напускане на управленската коалиция, обиден, че не са възприети предложенията на партията му за допълнителни социални плащания за 12 млн. лв.
Гласуването на бюджета е приемане на рамката на финансовия план с възможните лимити за разходи, които се поставят в края на едната година за следващата, обясни Горанов. Според него правителството до голяма степен е намерило добрия баланс в бюджета и това, че понякога една или друга партия се опитва да постави темата дали в парламента нещо не може да бъде подобрено, не трябва да се разглежда драматично като опит за преразглеждане на коалиционни споразумения. Тепърва след гласуването на бюджета ще започне неговото изпълнение, което е доста по-трудно като задача и доста по-отговорно от гласуването на бюджета, каза той.
Горанов отбеляза, че от АБВ са поставили въпроса за това, че социалната политика не е приоритет на кабинета, но той не може да се съгласи с това. За социалното министерство и за социалните политики има допълнителни средства и те са над 350 млн. лв. Това, че социалната политика е винаги чувствителна и винаги недостатъчно вероятно в една бедна държава е факт, но движение в посока подобряване на мерките, свързани със социалното подпомагане и грижата на децата, също е факт, коментира финансовият министър.
По думите му в хода на изпълнението на бюджета през годината има много решения на правителството, които приоритизират една или друга политика. Увеличението на възнагражденията в почти всички агенции в МТСП също е част от социалната политика, тъй като то подобрява обслужването и изидга социалните служители на ново ниво. Увеличението на МРЗ също е социална политика, не мисля, че тя е загърбена, каза Горанов.
Според него реакцията на АБВ е продължение на дебата от правителството, но в никакъв случай няма да се отрази на отношенията в нея.
Попитан дали ще се наложи актуализация на бюджета за 2016 г., ако няма реформи в определени сектори, финансовият министър изрази надежда всички са си прочели урока от 2015 г. и да не губят време за промени. Промените не е задължително да са реформи, а са за повишаване на ефективността на разходите в отделни системи, обясни той. Според Горанов няма да се наложи актуализация.
Оптимист съм за икономиката, сигналите са положителни за последното тримесечие на годината, фискалното изпълнение ще бъде много по-добро от заложеното в актуализацията и според мен предстои една стабилна и предвидима година, с изключение на геополитически фактори, а не стабилност, които са извън процесите вътре в България, каза Горанов. Той се надява да се запазят добрите темпове на растеж, които в следващата година са още по-добре очертани. Данните за ноември показват, че фискалното изпълнение ще е по-добро със стотици милиони отколкото заложеното в актуализацията и ако го знаех колко ще е, нямаше да предложа толкова консервативна актуализация на бюджета, каза той.
За банковия буфер в бюджета за догодина Горанов посочи, че доколко проблемите в оценката на активите на банките могат да излязат на бял свят, той е оптимист, че след фалита на КТБ акционерите и мениджърите на търговските банки, които оперират в България, са си прочели урока. Виждаме, че банките реализират доста добри финансови резултати, нямам притеснение за оценката на активите, длъжни сме обаче като управление да предвидим механизъм за реакция, ако се наложи, обясни министърът. Добави, че буферът е ликвиден и не влияе върху разходната част на бюджета, по-скоро пряко върху дълга, но се надява, че максималният размер на дълга за следващата година няма да бъде постигнат.
Увеличението за сектор сигурност не е символично, коментира още Горанов. Бюджетът на ДАНС е намален заради изваждането на ГДБОП, обясни той. Максимално ефективно ли работят структурите, попита министърът. И отбеляза, че благодарение на всички служби събираемостта е много по-висока в 2015 г. Тоест нашите служби за сигурност показват по-добра координация и по-добра работа и не съм съгласен с тезата, че повече пари означават по-добра работа, защото ако беше така, увеличението на разходите за МВР през 2014 г. щеше да донесе много по-добри резултати, каза още той.
Дневник
Коментари
извод
Г-н Министре , има една българска поговорка - " Не е луд , този , който изяжда баницата . Луд е този , който му я дава ."
Времето на комунизма отмина , когато ни учеха , че всеки трябва да получава според потребностите си .