Европейските фондове са ускорител на растежа, но българската икономиката не е в наркотична зависимост от тях, каза днес по "Дарик радио" вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев. Той подкрепи позицията си с твърдението, че дори в силна година парите от Европа са не повече от 4% от Брутният вътрешен продукт на страната.
Попитан защо със собствените пари България не успява да постигне съизмерим ефект с този от европейските средства, Дончев отговори, че това показва колко полезни са инвестициите, фокусирани в определени сектори. Освен това голяма част от бюджета сe използвала за неинвестиционни разходи като социални плащания, заплати и други, които не създават добавена стойност и не генерират растеж.
"Само инвестиционните разходи имат такъв потенциал. Еврофондовете се вкарват основно в инфраструктура, не само пътна, а от всякакъв тип; социална политика, но не социални плащания, а в подобряване на работата на администрациите, образование, затова ефектът е толкова силен", обобщи Дончев.
Към момента плащанията по европейските фондове за програмния период 2007-2103 година са в размер на 7.35 млрд. евро, а целият финансов пакет е 7.9 млрд. евро. Дончев обясни, че става дума за брутни плащания, а всяко направено от страната плащане се възстановява от Еврокомисията в рамките на три месеца след това. Програмният период теоретично започва на 1 януари 2007 година и се води до 2013 година, но реално приключва на 31 декември 2015 година.
"Реално остават за плащане около 500 млн. евро", каза вицепремиерът. Според него би било добре, ако страната успее да покрие поне половината от сумата.
Дончев не скри, че България до голяма степен е закъсняла с усвояването на средствата от оперативните програми, като според него това може да се приеме за нормално, предвид факта, че страната ни е била нова членка на Евросъюза, а програмният период 2007-2013 е първият.
Новият бюджет на ЕС е орязан спрямо предходния и страната ни е една от малкото, които за новия програмен период получават повече средства, напомни Томислав Дончев.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар