Т.нар. горещи точки трябва да бъдат във всички страни от Европейския съюз. Това мнение изрази президентът Росен Плевнелиев, цитиран от агенция "Фокус", след срещата му с гръцкия държавен глава Прокопис Павлопулос. Това е първото посещение на Прокопис Павлопулос в държава от Югоизточна Европа, посочва прессекретариатът на българския президент.
"Когато прехвърляме мигрантите през полуотворени или затворени граници и си прехвърляме отговорността от една държава на друга, това е само рецепта за катастрофа. Когато сме заедно, имаме общ подход към общия проблем, тогава сме силни и можем да решим всеки проблем. Затова нашето желание - и на България, и на Гърция, е към всички държави от региона и в ЕС да формираме ясни правила за решаване на проблема с миграцията и всеки да се придържа към тях", каза Росен Плевнелиев. Идеята на ЕС е т.нар. горещи точки, където експерти да разглеждат ускорено документите на кандидатите за убежище и да решават кои да зачетат и кои да върнат обратно в държавите им, да бъдат изградени в страните външна граница за общността. Плевнелиев посочи, че мигрантите влизат във всяка държава и документите им трябва да бъдат обработвани по един и същ начин.
Държавният глава отново каза, че ако действат заедно, страните от ЕС могат да решат всеки проблем. "Но ако продължат да се нарушават регламентите на Дъблин и Шенген и се прехвърлят бежанците и отговорността от една полуотворена граница на друга, това ще бъде рецепта за катастрофа", смята той.
"България и Гърция са незаобиколим фактор за стабилността и демократичното развитие в Югоизточна Европа", заяви още Плевнелиев. Двамата президенти изтъкнаха, че процесът на разширяване на Европейския съюз трябва да продължи, а европейската интеграция няма алтернатива за страните от Западните Балкани. В тази връзка Плевнелиев и Павлопулос призоваха за прекратяване на манипулацията на историята. Двамата потвърдиха и подкрепата за политиката на "отворени врати" на НАТО.
Подобряването на свързаността на електро- и газопреносните мрежи в Югоизточна Европа ще продължи и държавите от региона ще постигнат реална диверсификация на доставките на природен газ, увериха президентите на България и Гърция. Двамата изразиха подкрепата си за бързото изграждане на междусистемната газова връзка между България и Гърция, чрез която България ще се свърже с Южния газов коридор и терминалите за втечнен газ в Средиземно море. Инвестиционното решение за изграждането беше подписано на 10 декември в София.
"По-добрата енергийна свързаност ще създаде предпоставки за формирането на регионален енергиен пазар и изграждането на регионална енергийна борса", посочи Плевнелиев. Гърция е сред водещите икономически партньори на България и държавният глава увери, че страната ни ще продължи да насърчава търговското и инвестиционното сътрудничество. Двустранният стокообмен е 3 млрд. евро годишно, а Гърция е сред най-големите инвеститори у нас с общ обем от 3.6 млрд. евро. Позитивен ръст бележи туризмът, като за 2014 г. над 1 милион гръцки граждани са посетили България, а почти толкова българи – Гърция. Българският държавен глава призова за ускоряване на откриването на нови граничи пунктове.
Гръцкият държавен глава се срещна по-късно днес и с премиера Бойко Борисов. Двамата оцениха високо развитието на икономическите и търговските отношения и диалога на институционално равнище. Двамата отбелязаха, че последното доказателство за разширяващото се икономическо сътрудничество е подписаното миналата седмица инвестиционно решение за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция - България.
"Това е стратегически важен проект не само за България и за Гърция, но и за целия регион на Югоизточна Европа", подчерта премиерът Борисов. По отношение на миграционната криза в Европа двамата отчетоха като успешно сътрудничеството между службите за сигурност на двустранна основа и в регионален план, както и ефекта от прилагането на подписаното през май месец споразумение за полицейско и митническо сътрудничество между България, Гърция и Турция. На най-високо европейско ниво документът се дава като добър пример за ефективен инструмент за граничен контрол.
Дневник

Коментари
Добави коментар