Държавният секретар на САЩ Джон Кери пристига днес в Москва за среща с президента Владимир Путин, като по предварителна информация основните теми на разговора им ще са кризите в Сирия и Украйна.

В понеделник вечерта имаше телефонен разговор между Кери и руския му колега Сергей Лавров, съобщи РИА "Новости". Според руското външно министерство, цитирано от агенцията, ставало дума да се довърши списъкът на сирийските бунтовнически организации, които са смятани за терористични групировки.

Освен това двамата се били споразумели първо да бъдат приложени решенията от предишни разговори, а след това да има нова международна среща за сирийската криза, допълва държавната агенция. САЩ искат на 18 декември, петък, да съберат в Ню Йорк представители на сирийската опозиция и заинтересованите страни с цел догодина да започне 18-месечен преходен процес.

Срещата Путин-Кери ще бъде втората за тази година след тази през май в Сочи. Една от най-важните промени в навечерието на разговорите им е заявлението на президента, че Русия подпомага части от Сирийската свободна армия.

Министерството на отбраната каза в понеделник, че ги подкрепя от въздуха и ги снабдява с оръжие при настъплението им срещу "Ислямска държава". После се наложи говорителят на Кремъл да уточнява, че не става дума за въоръжаване, а за споделяне на разузнавателна информация и логистична подкрепа.

Привечер представители на ССА казаха, че това изобщо не е вярно. Напротив, руснаците редовно бомбардират наши отряди, цитира думите им "Ройтерс".

Групировки от ССА участват с кюрдските милиции в създаденият неотдавна алианс Демократични сили на Сирия, подпомаган от САЩ. В алианса потвърдиха, че руските въздушни удари косвено са им помогнали при боевете с Фронта "Ан Нусра", свързван с мрежите на "Ал Кайда", но не и че получават пряка руска подкрепа.

След срещата Путин-Кери в Сочи се активизираха контактите с Вашингтон, последва първата от две години лична среща с президента Барак Обама в Ню Йорк и малко по-късно – на импровизиран разговор в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Анталия.

Американското издание "Политико" твърди, че настроението на американската администрация е да се преговаря с руснаците с тон, който "не е топъл, но и не враждебен и e по-скоро делови".

САЩ ще повдигнат и въпроса за това, че Русия не изпълнява докрай ангажиментите си по Минските споразумения за Източна Украйна. Според Москва това е вина на Киев.

Дневник

Възможно е руската страна да повдигне въпрос за отношението на Вашингтон към ролята на Турция в сирийската криза и ситуацията в Северен Ирак.