Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) одобри допускането на Китай сред акционерите на институцията, създадена преди четвърт век да подпомага прехода на бившите комунистически страни към пазарна икономика. Това е поредната крачка в амбициите на Пекин да разшири международното си влияние, коментира "Ройтерс".
Засега участието е минимално – символичните 0.1% без право да получава кредитиране, а съгласието бе дадено от Управителния съвет в понеделник. Така акционерите в базираната в Лондон банка стават 65 държави.
Китай ще предоставя средства за инвестиции и кредитиране от банката и няма да получава от нея средства във връзка с членството си.
"Членството на Китай в ЕБВР ще разкрие значителни нови възмможности за устойчиво инвестиране от китайски групи в районите, където банката е активна", се казва в изявлението на председателя на борда Сума Чакрабарти.
"Присъединяването към ЕБВР ще помогне на двете страни да споделят опит в икономическия преход и развитие, ще предостави нови възможности за сътрудничество между Китай и страните ,разопложени по "Пътя на коприната", заявява в съобщение на сайта си Народната банка на Китай (PBOC). Членството, освен това, ще даде възможности за инвестиции и сътрудничество и за двете страни в райони като Централна и Източна Европа, Южното Средиземноморие и Централна Азия, добавят от PBOC.
От 1991г. насам ЕВБР раширява напоследък бизнеса си в райони, далеч отвъд първоначалната сфера на дейност в равиваващи се източноевропейски икономики. Днес банката инвестира в Турция, но и в Монголия и засегнатите от промените на Арабската пролет държави като Мароко, Египет, Тунис и Йордания. Ливан се очаква скоро да стане страна член, а неотдавна ЕБВР навлезе в ударени от кризата страни като Гърция и Кипър.
Китай косвено ще има полза от дейността на банката в страни като Казахстан, които са част от инициативата на Пекин, известна като "Един пояс, един път". Нейната основна цел е изграждане на инфраструктурна връзка от източното крайбрежие на Китай до Европа.
ЕБВР иска също така да работи съвместно с предвожданата от Пекин Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции.
Дневник
Коментари
Въпрос с понижена
трудност - защо китайците се ориентират към Европейска банка след като БРИКС имат собствена банка за инвестиции?
отговор с понижена трудно
Китайците се ориентират към ВСИЧКИ възможности, към ВСИЧКИ пазари, по ВСИЧКИ континенти.