Община Шумен възнамерява да замени 24 лоши проекта с осигурено европейско финансиране с други. Целта е да не се изпуснат 26 млн.лв по новата Оперативна програма "Региони в растеж".

“Това е спасителен вариант, но не е най-удачния, защото така ще се изгуби финансирането за важни ремонти”, каза на пресконференция днес кметът Любомир Христов. На нея присъстваха още зам.-кметът Боян Тодоров, главният архитект Диана Стефанова, както и архитектите Милен Мънков и Валери Колев.

Те припомниха, че всички подадени от община Шумен 24 проекта са били върнати от регионалното министерство с множество забележки. За изработването им софийската фирма „Амфион” е прибрала над 300 хил.лв. 

"От всички тези проекти ние можем да си изберем 2-3 или 5, които да влязат в програмата и тях ще форсираме. Това ще бъдат най-пълните проекти. Останалите могат да бъдат набавени за инвестиционната програма от проектирани обекти в минали години, които са по-пълно, които са пред издаване на разрешително за строеж”, каза Диана Стефанова.

Тя посочи като неспасяеми проекти този за централната градска част, който е за 4,7 млн.лв, както и за Летния театър, който бил проектиран да бъде с капацитет само 560 места.

В програмата ще влязат проекти за Старческия дом, за Младежкия дом, за благоустрояване на кварталите „Херсон”, „Боян Българанов” и „Добруджа”, както и пълния ремонт на 4 училища. 

ШУМ.БГ