2015 г. е била тежка  за Карлос Слим. Годината е най-лоша за мексиканския предприемач в сравнение с останалите в списъка на 400-те най-богати хора на света, пише "Блумбърг".

От началото на годината богатството на Слим се е стопило с 20 млрд. долара –  на колкото се оценява икономиката на Хондурас. Сега активите на бизнесмена възлизат на 52.8 млрд.долара.

Акциите на телекомуникационната компания на Карлос Слим - America Movil SAB – са на път да отбележат най-голям спад от 2008 г. Империята на предприемача пострада от регулационния натиск в Мексико. Заради въведени тази година нови ограничения Слим вече трябва да споделя инфраструктурата на компанията си, която му позволяваше да доминира на пазара за мобилни и фиксирани услуги повече от десетилетие.

Сред другите причини са лошите резултати на America Movil SAB са: слабите перспективи пред бразилската икономика – втория най-голям пазар за компанията; засилващата се конкуренция в Мексико и ограничените възможности за експанзия в Европа.

Слим, който вече е петият най-богат човек в света (по-рано през годината заемаше трета позиция) – притежава 57% от компанията.

От пресслужбата на America Movil са отказали коментар пред "Блумбърг".

След засилването на регулациите в Мексико, компанията разчиташе основно на Бразилия, Австрия и САЩ за разширяване на дейността си. Доскоро America Movil контролираше 70% от пазара на мобилните комуникации и 62% от фиксираните номера в Мексико. На всичко отгоре AT&T Inc. купи два от основните конкуренти на Слим в родината му - NII Holdings Inc.’s Nextel и Grupo Iusacell SA, с което войната за клиенти в Мексико се ожесточи още повече.

Маржът на печалбата на America Movil се е свил до 40.3% през последното тримесечие при 44.8 % преди година. Според доклад на Credit Suisse Group AG тази тенденция ще се запази и през следващата година. Макар че по-рано през годината America Movil реши да предостави 11 хил. безжични кули и това вероятно ще намали дълга ѝ, той е сравнително малък спрямо размера на компанията, твърди докладът.

"Промяната на телекомуникационните регулации в Мексико привлече конкуренция, а сега AT&T прави значителни инвестиции, за да създаде силен мобилен играч в страната", коментира анализаторът  от Credit Suisse Даниел Федерле. "Конкуренцията ще става все по-ожесточена през следващите години".

dnevnik.bg