Иранци, разгневени от екзекуцията по-рано в събота на саудитски шиитски лидер, щурмуваха посолството на Саудитска Арабия в Техеран, като разграбиха и опожариха части от него.
Според иранската агенция ИРНА полицията е успяла да отблъсне мъжете, а външното министерство на Иран призова към запазване на спокойствието и зачитане защитата на дипломатическите обекти в страната.
На любителски снимки и видеозаписи, разпространявани в социалните мрежи, се вижда как тълпата щурмува комплекса в Техеран, хвърля коктейли молотов по фасадата на посолството и нахлува и троши в помещенията.
На 2 януари Саудитска Арабия съобщи за екзекутирането на 47 души, включително на популярния сред шиитското малцинство в страната духовник Нимр ал Нимр по обвинения в тероризъм.
Новината предизвика вълна от протести в Близкия изток - най-вече в Иран, но също и в шиитските общности в Ливан, Бахрейн и в самата Саудитска Арабия.
Това бе най-масовата екзекуция от 1980г. насам и според "Ройтерс" целта ѝ е била да стресне саудитците, които биха поели по пътя на радикализма. Нимр бе един от най-известните критици на саудитския кралски двор, но той бе екзекутиран заедно с членове на "Ал Кайда" и това се възприема като декларация, че властите няма да търпят никакъв екстремизъм - нито от сунити, нито от шиити.
Стотици саудитски шиити веднага излязоха на протест в района Катиф в Източната провинция на Саудитска Арабия. Очевидци разказват за скандирания "Долу Ал Сауд" и изпращане на военни части към района.
Изпълнението на смъртните присъди е било извършено в 12 града с разстрел и обезглавяване. Нимр заедно с още трима бе осъден за убийството на полицай - едно от серията нападения преди десетина години. Той бе смятан за един от лидерите на младите шиити, отхвърлящи мирния подход на по-възрастните старейшини в опит за равенство на верската общност със сунитското мнозинство.
В Иран Нимр бе възприеман като репресиран лидер и екзекуцията му накара парламентът в Иран да призове външното министерство да понижи нивото на дипломатически отношения със Саудитска Арабия. Министерството връчи протестна нота на Риад, а елитният военен Корпус на стражите на ислямската революция предупреди, че династията Сауд ще си плати за стореното.
На сайта на върховния лидер Аятолах Али Хаменей се появи снимка, на която редом стоят кадри на "Зжихади Джон" (известният палач на "Ислямска държава" и саудитски държавен екзекутор с надпис "Има ли някаква разлика?". След като Революционната гвардия заплаши, че "сурово отмъщение" ще свали "този протерористичен и антиислямски режим" саудитците извикаха иранския посланик, за да протестират за подобен тон.
С екзекуциите Риад отправи послание най-вече към собственото си население, но си създаде проблем и с Ирак, където опитваше да нормализира отношенията и в края на 2015 г. заяви, че ще отвори отново посолството си в Багдад. Сега известни политически и религиозни лидери призоваха за скъсване на дипломатическите отношения.
"Ислямска държава" призова последователите си да нападат в знак на отмъщение саудитски военни и полицаи.
САЩ и ЕС изразиха опасения, че екзекуциите може да имат опасни последици и ще засилят напрежението между шиити и сунити в момент, когато то би трябвало да бъде намалявано. Държавният департамент припомни, че неведнъж Вашингтон е изразявал загрижеността си от саудитската правораздавателна система и че призовават да бъде позволено мирното изразяване на несъгласие с управлението.
Правозащитни организации са посочвали, че често самопризнанията са изтръгвани с изтезания и че на обвинени е отказвана защита от адвокати в съда, което Риад отхвърля.
През миналата година в Саудитска Арабия бяха извършени поне 157 екзекуции, което е рязко увеличение спрямо 90-те смъртни присъди, изпълнени през 2014г.
Дневник
Коментари
Добави коментар