Бахрейн обяви, че скъсва дипломатическите си отношения с Иран след подобен ход от Саудитска Арабия, предаде Би Би Си.

Саудитска Арабия в неделя даде на иранските дипломати два дни да напуснат страната след разразилия се спор заради екзекуцията на висш шиитски мюсюлмански духовник от Рияд.

Саудитска Арабия и Иран са основните сунитски и шиитски сили в региона и заемат противоположни страни в конфликтите в Сирия и Йемен.

Бахрейн се управлява от сунитска династия, но населението й е предимно шиитско.

"Бахрейн е решила да прекрати всички дипломатически отношения с Ислямската република на Иран и приканва всички членове на мисията на страната да напуснат Бахрейн в рамките на 48 часа", се казва в съобщение, разпространено от държавната агенция BNA.

Обединените арабски емирства обявиха, че намалят нивото на дипломатически връзки с Иран до шарж д'афер и ограничават броя на ирански дипломати.

По непотвърдена информация Судан вече е изгонил иранският посланик. По-късно официално съобщение на външно министерство, цитирано от "Ройтерс", съобщи, че страната също прекъсва отношенията си с Иран.

Има опасения, че религиозните разпри могат да се разпространят в региона след екзекуцията на шейх ал Нимр и още 46 души в Саудитска Арабия в събота, след като бяха осъдени за престъпления, свързани с тероризма.

По-рано днес Иран и подкрепяната от нея организация "Хизбула" осъдиха екзекуциите и обвиниха Саудитска Арабия, че се опитва да разпалва религиозното напрежение както в региона, така и в целия мюсюлмански свят.

В понеделник две сунитски джамии в Ирак станаха обект на атентати, а един сунитски имам беше убит.

Междувременно Русия обяви, че е готова да бъде посредник за уреждане на конфликта между Саудитска Арабия и Иран, съобщи РИА Новости, цитирайки високопоставен източник в руското външно министерство.

"В контекста на политическото уреждане на сирийската криза ние успяхме да създадем т.нар. Виенска група с участието на Саудитска Арабия и Иран. Надяваме се, че този механизъм ще продължи активната си работа в търсенето на политическо разрешение в Сирия", каза дипломатът, пожелал анонимност.

Според него Москва "е свързана с добри отношения и с Техеран, и с Рияд, и като приятели ние бихме били готови да изиграем, ако се наложи, посредническа роля с цел уреждане на съществуващите и нововъзникналите противоречия между тези две страни".

Германия, Франция и САЩ също призоваха за нормализиране на отношенията между двете страни.

dnevnik.bg