Цената на петрола от европейския сорт брент (Brent) слезе днес под 35.6 долара за барел за доставките през февруари, което е най-ниското равнище от юли 2004 г. насам. Към 12 часа цената бе 35.59 долара, а медиите припомнят прогнозата от края на миналата година на банка UBS, че в първото полугодие може да се стигне до 30 долара за барел.

В същото време поевтиняват валутите на страните - износителки на петрол, като рублата например слезе до 74 за един долар и над 79.4 за евро. Това са равнища, на които руската валута бе в критичния 16 декември 2014 г. след решението на централната банка да не подкрепя безкрайно обменния курс.

Анализатори казват, че основната причина за събитията на петролния пазар е напрежението между Саудитска Арабия и Иран – водещи страни износителки – и новината, че Рияд опитва да препречи пътя на иранския петрол към Европа.

Късно във вторник Рияд рязко увеличи отстъпката, с която предлага своя петрол за европейски клиенти, до 60 американски цента на барел за Северозападна Европа и 20 цента за средиземноморските купувачи. За САЩ и Азия цените не са променени, съобщи "Уолстрийт джърнъл".

Саудитският държавен петролен гигант Aramco очевидно опитва да създаде нова ситуация преди очакваното в следващите няколко месеца завръщане на иранския петрол на пазара, коментира изданието. По този начин Техеран няма да получи финансовите приходи, на които е разчитал. Саудитците обвиняват Иран, че използва подобни средства, за да финансира свои протежета из Близкия изток и да дестабилизира държави – от Ливан, през Сирия до Йемен.

Анализатори твърдят, че саудитците вървят против тенденцията на европейските пазари за постепенен ръст на цените на руския петрол Urals и северноевропейския "Брент". От своя страна президентът на Иранския съюз на износителите на петрол Хамид Хосейни казва, че са очаквали саудитска конкуренция, движена от политически мотиви. Иран може да се върне в Европа по друг начин – например като предложи петрола си в бартерни сделки срещу европейски стоки, добавя той.

До въвеждането на санкциите от ЕС срещу Иран през 2012 г. средиземноворски потребители като Италия и Испания купуваха от Иран 13-15% от петролния си внос. Миналата година Техеран намали номиналните цени (страната още не може да продава) за Северозападна Европа с 27%. Под това се разбира също и балтийският район, където Русия има традиционно силно присъствие на петролния пазар.

dnevnik.bg