Претенциите на Северна Корея, че е тествала водородна бомба, която ще представлява голям напредък в нейните способности, може да доведат до нови усилия на страните в региона да развият тяхната противоракетна отбрана въпреки протестите на Китай, предаде "Ройтерс".

Анализатори и военни аташета смятат, че Пекин ще наблюдава внимателно за признаци, че САЩ и Япония подобряват своята балистична противоракетна отбрана и дали Вашингтон ще засили усилията си да накара Южна Корея да приеме американската напреднала система за ракети на надморска височина (THAAD) - нещо, което Сеул до момента отказва да направи.

Има значителни съмнения в истинността на твърдението на Пхенян за успешния тест, но това сочи напредък в развитието на ядрения потенциал на страната.

През април миналата година висши военни на САЩ предупредиха, че Северна Корея може да разполага с технологията да произведе миниатюризирана бойна глава, която да бъде поставена на балистична ракета, способна да достигне Южна Корея, Япония и може би САЩ.

Всякакви опити за стимулиране на противоракетната отбрана може да възпламенят нарастващото военно съперничество между Китай и Вашингтон и неговите съюзници.

Това съперничество се разиграва най-видимо във водите на Южнокитайско море, жизненоважен търговски маршрут. САЩ обвиняват Китай, че иска да милитаризира региона, но Пекин отрича подобни действия.

"Китай ще бъде много чувствителен към всякакви опити от страна на Япония или Южна Корея да подобрят противоракетната си отбрана", каза Жан Баохуй, експерт по ядрена сигурност в университета Лингнан в Хонконг.

"Северна Корея може да бъде извинителната причина, но китайските стратези ще го възприемат като ход срещу Китай."

Според Жан поне публично Китай няма да реагира много остро на новия ядрен опит, тъй като иска да нормализира отношенията си със Северна Корея.

Южна Корея и THAAD

Китайските страхове се базират особено върху новата система срещу балистични ракети (THAAD), която САЩ искат Южна Корея да интегрира със собствената си по-стара противоракетна отбрана.

Системата на САЩ включва батерии ракети, които могат да свалят най-новите балистични ракети на Северна Корея, които макар и все още да не са минали тестове, биха могли да достигнат западното крайбрежие на САЩ.

Признавайки опасенията на най-големия си търговски партньор Китай, Южна Корея досега запазваше своята противоракетна отбрана независима от въоръжените сили на САЩ и даже не провежда официални преговори по въпроса.

Системата има радари, които могат да проследят няколко балистични ракети до 2000 км, което на практика е доста навътре в Китай и ще намали значително способностите на страната.

Япония също така обмисля бъдеща THAAD система, както и базирана на сушата версия на модерната система Aegis, която използва на корабите си заедно с флота на САЩ. Този ход е повече заради заплахата от Китай, отколкото Северна Корея, коментират източници на "Ройтерс".

Япония допълнително смята да укрепи своята отбранителна способност с нови ракети-прихващачи, разработени съвместно със Съединените щати.

Джефри Луис, директор на програмата за неразпространение на ядрено оръжие в Източна Азия на университета в Монтерей, смята, че Северна Корея действително има две версии на балистична ракета, която може да достигне САЩ, но добавя, че те никога не са били подлагани на изпитания.

dnevnik.bg