25 см. е снежната покривка, натрупала тази нощ в Шумен, съобщиха от Хидро метеорологичната обсерватория. Снегът ще вали през целия ден обилно, като се очаква той да спре едва утре. Силният снеговалеж и навяванията предизвикаха сложна обстановка в цялата област.
Към момента са затворени всички третокласни пътища, като в цялата страна е забранено движението на тежкотоварни превозни средства. Затруднено е разчистването на пътищата заради снегонавявания и ниска видимост, а обилният сняг е предизвикал чупенето и падането на огромно количество клони и дървета. Това допълнително затруднява разчистването, съобщи за ШУМ.БГ директорът на ОПУ – Шумен Димитър Ковачев.
“Има много паднали дървета от горския фонд. В момента се разчистват. Заради навяванията машините работят изключително трудно и дори имаме аварирали машини. Към момента Ришки проход е отворен , но движението там е затруднено заради падналите дървета. Пътят за Варна и София също е отворен, но не съветвам никой да тръгва никъде, защото обстановката е изключително тежка. Видимостта е нулева“, каза Ковачев.
18 са сигналите, получени от началото на снеговалежа до момента в дежурната част на ОДМВР- Шумен и РД “Пожарна безопасност и защита на населението“- Шумен. Всички са за паднали дървета и клони в града, съобщиха от пресцентъра на полицията.
Екипи на пожарната са рязали и разчиствали паднали дървета по ул.“Съединение“ /до Базовото училище и Военното училище/, на ул.“Ивайло“, сигнал за паднало дърво пред входа на електроразпределителното дружество на бул.“Плиска“ е получен от дежурния служител.
Сигнали за опасно надвиснали клони и паднали дървета са получени от ул.“Странджа“, „Лозенград“, в района на парк „Кьошкове“, пътя за село Васил Друмев. Получени са обаждания за затиснати автомобили от паднали дървета на ул.“Кирил и Методий“, „Цар Освободител“, Патлейна“, „Съединение“ и в Тракийски квартал.“
Получен е сигнал от живущи в блок на ул.“Лозенград“ 1, които съобщили, че орех е изкоренен и клоните на дървото са подпрели в блока. Паднали дървета и клони има и в МБАЛ - Шумен.
Няма получени обаждания за бедстващи. Не са били евакуирани хора.
Снощи, чрез телефон 112, водач на прицеп се е свързал с дежурния в пожарната и е съобщил, че е закъсал на ул.“Софийско шосе“. Не е искал да бъде евакуиран. В разговор е съобщил, че иска да му бъде оказано съдействие за изтегляне. Сигналът е предаден на дежурния в общината, откъдето са изразили готовност да съдействат за разчистване на пътя в посочения участък.
Автобусите в града се движат с леко закъснение, съобщиха от "Шумен -Пътнически автотранспорт", като уточниха, че заради паднали клони и дървета по пътищата се налага и промяна на маршрута. Автобусите по линия 9А към този момент не се придвижват до последната спирка на ул. "Деде Агач" заради заледен път.
Междуградските автобуси засега не са в движеие заради сложната обстановка. От "Шумен -Пътнически автотранспорт" увериха, че автобусите и шофьорите са в готовност, поддържа се връзка с почистващите фирми и при нормализиране на обстановката, междуградските автобуси ще бъдат пуснати в движение.
От пресцентъра на община Шумен призоваха никой да не пътува и в града, и извън него заради опасността от падащи дървета и клони.
По информация от пресцентъра на община Шумен от три часа през нощта ОП “Паркинги, гаражи и благоустройство” и машините на Титан БКС работят по районите си и почистват улиците и булевардите в града. Машините на фирма Барс работят в момента по общинската пътна мрежа в направленията село Васил Друмев – Друмево, Царев брод – Велино, Шумен – Черенча от разклона на главния път за Търговище, Шумен – Салманово през Мараш, Салманово – Радко Димитриево, Дибич – село Илия Блъсково. Пътят за Новосел и пътят за Лозево през квартал “Боян Българанов” са затворени заради опасно надвиснали клони и опасност от падащи дървета.
От общинския пресцентър в Шумен по-късно съобщиха, че кметът Любомир Христов свиква заседание на Общинския щаб за защита при бедствия в 12.00 часа.
ШУМ.БГ

Коментари
Йорданов
Булевардите чисти ама как да стигнем до тях???
анонимен
Автобусите 4 движат ли се нормално?
?
Троловете на ГРОБ пак се разписаха, явно не са излизали навън. Поне не пишете бе! Толкова ли е трудно?
ученика
а бре кмете за училищата няма ли да се сетиш
Доволен
Тези, който само мърморят да се стегнат малко и да излязат и да си изчистят пред тях и да не се правят само на интересни! Снегорини вървят снощи от 8-9 часа и хвърлят луга а после и чистеха. Главните пътища са чисти, автобуси вървят, какво още искате не знам. Не спира да вали и вече духа и вятър. Няма как да е друго! По-скоро си насочете гнева към енергото защото има много места без ток, а те наистина нищо не правят, въпреки че тръбяха преди няколко дни, че са готови да посрещнат евентуалната затруднена обстановка.
бб
Ако не очакват Януари сняг незнам кога
Гипс
И квартал Еверест пак затрупан. Няма снигорини. Общината сигурно е изпила парите за бензин. Кмет Алкохолик си имаме
Анонимен
Поздравление за снегопочистващата фирма в кв.Тракия.
Анонимен
Шум.бг понеже на мен ми писна да чета негативни коментари с политическа насоченост абсолютно под всяка статия, аз Ви предлагам да направите писането тук невъзможно без идентификация. Как не спряха тези хора, все управлението им виновно, все кмета виновен. ГЕРБ, БСП, угодия няма. Навън е снежна приказка, а хората седят пред компютрите си и мразят. Защо бе хора, нямате ли малко усет за красиво? Зима е все пак, какво искате? Със сигурност ще обявят неучебен ден поне утрешния. Управляващите не са идиоти, нали виждат, че е опасно да се ходи по улиците не само заради снега по земята, ами и по дърветата! Айде, стига глупости вече!