Македонските партии не се разбраха за дата за предстоящите предсрочни избори след осемчасови преговори в петък, предаде EU Observer.

Европейският комисар за разширяването Йоханес Хан лично председателстваше разговорите, след като пристигна в страната при подаването на оставката на премиера Никола Груевски в края на седмицата.

Оставката, която трябваше да доведе до предсрочни избори на 24 април, все още не е и гласувана от Събранието на Македония. Освен че не е приета от парламента, оставката на Груевски е условна – в своя публична реч той заяви, че правителството му ще бъде разпуснато 100 дни преди изборите. Това означава, че ако изборите бъдат отложени, Груевски ще остане на власт.

Причината за провала на разговорите е отказът на Социалдемократическата партия начело със Зоран Заев да се проведат избори, при положение че Груевски не е "разчистил избирателните списъци и не е гарантирал независимостта на националните медии". Настояването на Зоран Заев се основава на договорки, включени в политическото споразумение между Брюксел и Скопие.

"Ако има избори на 24 април, ние няма да участваме, защото няма време да се създадат условия за честно избирателно състезание. Ще продължим да се борим за свободни, справедливи и демократични условия, в които да се проведат изборите", заяви Заев.

Груевски от своя страна обвини Заев, че се опитва да отложи вота, защото социологическите проучвания показват, че ВМРО-ДПНЕ все пак ще спечелят изборите.

Освен партията на Заев двете етнически албански партии на Македония също са съгласни с правителството за провеждане на изборите през април. В преговорите участваха четири партии, като двете по-малки албански партии ("Демократичен съюз за интеграция" и "Демократична партия на албанците") са често обвинявани, че спазват стриктно линията на правителството.

Европейският комисар Йоханес Хан настоява все пак преговорите да продължат, докато не се посочи дата за провеждане на избори.

Искането за промяната в изборните списъци се дължи на твърдения на опозицията, че в тях има около 200 000 души, които трябва да бъдат премахнати. Според социалдемократите в списъците има фиктивни гласоподаватели, гласоподаватели, регистрирани с фалшиви лични карти, и жители на граничния на Македония албански регион Пустец. Партията на Заев твърди, че около 4000 албанци са използвани от ВМРО-ДПНЕ като гласоподаватели.

dnevnik.bg