Република Македония няма намерение да затваря границата с Гърция, но ако се стигне до увеличаване на натиска от страна на Европейския съюз по този въпрос, властите в Скопие имат готовност за прилагане на необходими мерки. Това съобщиха от македонското министерство на външните работи по повод информацията в британския вестник "Файненшъл таймс", че лидерите на ЕС обсъждат "драстичен план за спиране на мигрантската вълна през Балканите, включително и пълна блокада на македонско-гръцката граница", което трябва да доведе до защита на външните граници от страна на Атина.

"Както и в миналото, така и сега Македония действа координирано и прилага мерките, които се взимат на ниво ЕС. Така стана и при въвеждането на мерките за категоризация на бежанците и икономическите мигранти, както и при вземането на мерки срещу нелегалното прекосяване на границата и пренасочването към приемните центровете за регистрация и проверка на търсещите убежище и тяхната крайна дестинация. И в бъдеще ще следим внимателно за решенията, които ще се взимат и ще прилагаме необходимите мерки. Нямаме намерения да затваряме граници, но в условия на затегнат режим на север в ЕС, ще направим всичко необходимо на южната граница, за да помогнем при решаването на бежанската криза там, където това е необходимо", каза министърът на външните работи Никола Попоски.

Според него данните на колегите от страните-членки на ЕС са обезпокоителни. Македонският и европейският интерес съвпадат на южната ни граница, каза Попоски.

"Очаква се, а и всички се подготвят за още по-голяма бежанска вълна при по-малки възможности за прием в страните, които са крайна дестинация. Съществуват сериозни притеснения около последствията от тази ситуация. Македонско-гръцката граница е една от границите, където натискът може да бъде най-голям. И поради тази причина тя се споменава най-често при търсенето на решение. Тук се пресичат и различните мнения по този въпрос. Ние категорично доказахме, че имаме капацитет да взимаме своевременни решения и да ги прилагаме.

И останалите /страни, бел.ред./ разбраха, че имаме капацитет да отговорим на тези предизвикателства. Ние не допуснахме и няма да допуснем да бъдем изненадани. Поддържаме постоянна комуникация с министерствата на външните работи на страните-членки от ЕС, които са най-засегнати от този проблем. Получаваме все по-голяма подкрепа, която се увеличава всеки ден. Въпросът не е дали, а кога ще се създадат резервни гранични линии. ЕС има интерес Шенген да не бъде напълно унищожен и те да са по-далеч от центъра на Европа.

Нашата цел е да запазим хуманността си, но в същото време да не се превърнем в обща жертва. Няма място за никаква проява на наивност. Македонският и европейският интерес съвпадат на южната ни граница", подчерта още македонският министър на външните работи Никола Попоски. /БГНЕС, +Инфо