"Аз мога да бъда успешен президент, както съм бил", каза днес по Канал 3 лидерът на АБВ Георги Първанов. Според него Конституцията не изключва варианта той да е държавен глава трети мандат, след двата поредни от 2002 до 2012 година.
Първанов посочи, че в Конституцията е записано, че президентът има право да повтори само още един мандат, но ако сега се кандидатира, той ще бъде новоизбран. Лидерът на АБВ все пак посочи, че Конституционният съд е единственият, който може да каже дали е прав в разсъжденията си.
"Кой обаче ще бъде кандидатът, дали нашата политическа сила ще издигне еднопартийна кандидатура, или ще подкрепи някой заедно с други партии, ще стане ясно до края на април", посочи Първанов. Като потенциални кандидати той посочи свои секретари и съветници, които са били и са на ключови длъжности в държавата, но не посочи имена.
Лидерът на АБВ посочи, че като президент е бил сериозен коректив. "28 пъти съм налагал вето, една трета са приети от парламента, още една трета не са гласувани, което пак го приемам за успех", посочи Първанов.
Той повтори и идеята си за президенти за могат да се кандидатират българи, които в момента не са в страната. "Защото нашите сънародници в чужбина да имат правото да ни избират, а да нямат правото да бъдат избирани", попита Първанов.
Говорейки за коалиционното управление на държавата, лидерът на АБВ посочи, че следи преговорите между ГЕРБ и Реформаторския блок по новото споразумение. "Ако има нещо, коренно различно от договореностите до сега, АБВ ще реагира", каза Първанов в отговор на въпрос.
dnevnik.bg
Коментари
точка
българия трябва да бъде президентска република-това е изход от блатото
Архар
Нищоправенето и личното облагодетелстване,действително са си успешни,поне що се отнася до Гоце.
Анонимен
Този много насериозно се е взел. Като бивш президент държавата му осигурява достатъчно средства за заплата и представителни разходи.
Като данъкоплатец не съм съгласен да му финансирам политическата дейност! Който експрезидент се занимава с партийна работа да му се заплаща от партийната субсидия!!!!!!