Жителите на гръцките острови, които бяха на предна линия в бежанската криза, ще бъдат номинирани за Нобеловата награда за мир с подкрепата на националното правителство, съобщи в. "Гардиън".

От 900-те хиляди бежанци, които влязоха в Европа миналата година, повечето бяха посрещнати от жителите на гръцките острови в Егейско море.

Местни жители, включително рибари, изоставиха своята работа и се включиха в спасителни акции в морето.

Членове на академичните кръгове на университетите Оксфорд, Принстън, Харвард, Корнел и Копенхаген подготвят официална молба за присъждане на престижната награда на местните жители на островите Лесбос, Кос, Хиос, Самос, Родос и Лерос.

Крайният срок за номинации е 1 февруари, а инициаторите на плана вече са се срещнали с гръцкия министър, отговарящ за миграцията, Янис Музалас, който е предложил подкрепа от страна на правителството.

Петиция в подкрепа на номинацията, лансирана на сайта на организация "Авааз" (Avaaz), вече е подписана от 280 хил. души. Членовете на академичните кръгове изтъкват, че жителите на една държава, която се бори със собствена икономическа криза, са дали доказателство за

"съпричастност и саможертва", подслонявайки в собствените си домове хора, останали без покрив над главата си, болни и ранени. Само лица и организации може да получават Нобелова награда, така че най-вероятно "мрежите за солидарност" на островите - групи от доброволци, които оказват помощ на бежанците, или отделни лица от тези групи ще фигурират в официалната номинация, отбелязва "Гардиън".

Една от организаторките на такава "мрежа за солидарност" - Матина Кацивели, 61-годишна пенсионирана съдийка, която живее на о. Лерос, приветства идеята, но допълни, че "достатъчна награда е усмивката на хората, на които помага".

vesti.bg