Добивът на петрол в Русия достигна най-високите си нива за последния четвърт век, но бъдещето на индустрията не изглежда светло.
Под въпрос е способността ѝ да гарантира амбициите на президента Владимир Путин, пише в. "Уолстрийт джърнъл". В началото на века той затвърди лидерската си позиция и спечели одобрението на над 80% от руснаците, като вдигна социалните разходи с парите от петрола.
Близо половината държавни приходи идват от тази суровина и от природния газ. На тях се дължи и една трета от износа. Те позволяват на президента Путин да дава евтини заеми на близки държавни лидери и да плаща за военни акции в чужбина.
Досега руските компании се възползваха от три фактора, които скоро може да се променят: девалвацията на рублата, евтиното производство и удобната за индустрията данъчна система.
Поевтиняването на руската валута се отрази добре на компаниите, които обикновено продават петрола за долари и купуват оборудване с рубли. За "Лукойл" цената на добива спадна с около една трета в първите девет месеца на 2015 г. в сравнение с предната година, съобщи компанията на инвеститорите си през ноември. За същия период рублата поевтиня с около 40%.
Западните санкции, наложени през 2014 г., нямаха голямо краткосрочно влияние. В същото време Китай продава на Русия необходимото оборудване, за да продължи да добива суровина. Миналата година Москва произвеждаше 10.73 млн. барела дневно – повече, отколкото през 2014 г.
Руското енергийно министерство очаква производството да остане на сегашните нива до 2035 г., а Международната агенция по енергетика предвижда то да спре ръста си тази година и да падна до 10.5 млн. барела дневно до 2020 г. и до 9 млн. през 2040 г.
Митото за износ и данъкът върху добива на минерали със сигурност ще се увеличат – миналата година печалбата на правителството намаля заради ниските цени, но компаниите все пак печелеха по 13 долара на барел, показват данните на корпорацията Citigroup.
В края на 2015 г. Путин предупреди, че бюджетът, базиран върху предполагаема цена на петрола от 50 долара на барел, е прекалено оптимистичен. След това и министрите започнаха да говорят за ограничаване на разходите и стагнация. А цените паднаха под 30 долара.
Финансовото министерство смята, че може да спечели още 200 млрд. рубли от данъци (около 3.6 млрд. долара) върху петролната индустрия тази година, главно като се откаже от планираното намаляване на митата върху износа. Компаниите и енергийното министерство предупредиха, че това може да намали инвестициите и съответно производството, особено ако цените не се вдигнат.
Засега високият добив омекотява удара, но Путин има нужда от кеш. Правителството се отказа временно от идеите си да съкрати износа и парите от него вероятно ще идат за търсене на още от суровината.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Според Путин братушките трябва да си "пренапишат" икономическата политика. Герман Греф, шеф на Сбербанк, определи Русия като икономически дауншифтър. Ако не го направят са в канала.