В Крим днес започва работа специална делегация на Съвета на Европа, която ще се занимава с оценката на ситуацията с опазването на човешките права на полуострова. Това обяви генералният секретариат на организацията в Страсбург.
Мисията ще следи за зачитането на основните човешки права, включително свободата на изразяване и на медиите, правото на сдружаване, борбата срещу корупцията и условията в затворите, но няма да се занимава с въпросите по статута на полуострова.
Подобно действие се налага, защото Кримският полуостров се оказва "черна дупка по отношение на човешките права" заради липсата на международно признание, което съответно не позволява международен контрол да се упражнява върху защитата на лицата, които живеят в конфликтния регион, заяви директорът на комуникационната служба на Съвета на Европа Даниел Холтген. В същото време 2.5-те млн. души, които живеят в Крим, трябва да се ползват от защитата, гарантирана от Европейската конвенция за правата на човека.
"Въпреки това за повече от една година не е имало делегация на международна организация, която е успяла да стигне дотам", заяви генералният секретар на Съвета на Европа Турбьорн Ягланд, допълвайки, че мисията няма да се занимава по никакъв начин с въпроса за териториалния статут на Крим.
Резултатът от работата на мисията ще бъде доклад с препоръки, който ще бъде изготвен най-рано в края на февруари.
Междувременно днес беше открита сесията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в Страсбург, а старият ѝ председател Ан Брасьор предаде мандата на новоизбраният председател - испанецът Педро Аграмунт. Сесията беше бойкотирана от парламентарната делегация на Руската федерация.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар