Председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще възлага еднолично на служители на администрацията проучването по подадени жалби за процедури по обществените поръчки. Пак определени от председателя членове на Комисията ще наблюдават процеса на проверката, но няма да имат право да се намесват. Това приеха днес депутатите на второ четене в изцяло нов Закон за обществените поръчки.

В тежък дебат депутати от Реформаторския блок и Патриотичния фронт посочиха, че с промените председателят на КЗК ще се превърне във властелин на корупцията на обществените поръчки, чиновниците в изпълнители на корупционни схеми, а за членовете оставало само да ходят по симпозиуми, конференции и да получават заплатите и допълнителни материални възнаграждения.

На практика с поправките е възможно председателят на КЗК да определя един и същи служител или екип да разглеждат жалби на една и съща фирма, което според депутати е врата за корупция.

"В същото време ние водим титанична битка съдиите да разпределят делата на случаен принцип. Не е тайна за нито един от нас, затова, че КЗК е квази съд. Той решава делата по Закона за обществените поръчки на първа инстанция", заяви депутатът от гражданската квота на Реформаторския блок Гроздан Караджов.

Мнозинството в пленарната зала отхвърли предложението му председателят на КЗК да разпределя жалбите на случаен принцип. Според него само една "фразичка може да се добави - само един ще разпределя порциите на обществените поръчки", а това го правел властелин на обществените поръчки.

"Тук се задава тежък скандал с корупционен привкус. Един човек ще отговаря. Няма да има случайно разпределение на делата, а КЗК е квази съд. Трябва ли да чакаме следващият доклад от Европейската комисия, за да ни кажат, че трябва да променим това, което сега се гласува", заяви Мартин Димитров от Реформаторския блок.

"Гласувах отрицателно, защото за пореден път една голяма част от колегите стават съучастници в изграждане на механизма за корупция", каза депутатът от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров, а след това прочете началото на "История славянобългарска" към колегите си, гласували със "за".

"Не случайно ДПС не е в залата, защото това е техният начин да кажат, че няма да има случайно разпределение в КЗК. Точно така биха гласували и при кабинета "Орешарски", посочи Мартин Димитров и добави, че гафът днес е много сериозен. По думите му Реформаторският блок се разграничава от новия Закон за обществените поръчки

"Очертава се една принципна дискусия между две линии в управляващото мнозинство. Подкрепям другата линия - на Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Тяхната аргументация е сериозна, тяхната риторика е впечатляваща, какъв революционен метод на говорене. Съпротивляват се, сравнят се с предишното правителство, а накрая остават заедно, за да подкрепят правителството", заяви социалистът Георги Божинов. Според него публичният ресурс чрез властовите позиции отива при точно определен бенефициент, после при определен изпълнител, законът определял рамките на схемата, и накрая просто оставало да се разпределят комисионните.

В залата отсъства цялата група на ДПС, голяма част от БСП и от ГЕРБ, което намали кворума. Текстовете днес се приемаха с около стотина участващи в гласуването.

Във вторник продължава гласуването на Закона за обществените поръчки на извънредно заседание на парламента.

dnevnik.bg