Български университети ще могат да участват в програмата на бразилското правителство "Наука без граници".  Вече са заявени кандидатурите на десет български висши училища за обмен на студенти и докторанти по бразилската програма.

Това следва от подписан днес в Бразилия Меморандум за разбирателство между Министерството на образованието и науката на България и Националния съвет за научно и технологично развитие на Федеративна република Бразилия. Подписването на документа  е част от програмата на посещението в Бразилия на президента Росен Плевнелиев по покана на бразилския му колега Длма Русеф. 

В присъствието на двамата президенти беш подписана и Спогодба за социална сигурност. Заедно с вече влязлото в сила Споразумение за икономическо сътрудничество Плевнелиев изрази надежда, че двата документа ще доведат до задълбочаване на търговско-икономическите отношения. Като перспективни направления той изтъкна информационните технологии, енергетиката, фармацевтиката, производството на компоненти за автомобили, земеделието и производството на храни, образованието. Той покани бразилските компании да се възползват от предимствата на страната  като логистичен, търговски и производствен център в Югоизточна Европа.

Искрено се надявам засиленият политически диалог между България и Бразилия да се отрази позитивно и върху търговско-икономическите отношения. Привличането на инвестиции от Бразилия в българската икономика е наша цел, а членството на България в Европейския съюз и стратегическият характер на отношенията ЕС - Бразилия създават допълнителни възможности за надграждане на нашето сътрудничество. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на срещата си с Русеф, цитиран от прессекретариата си. 

Плевнелиев е подчертал, че българският народ се гордее с българските корени на президента Русеф и че с избирането й за президент двустранните отношения придобиха нова динамика. В Бразилия е втората по големина българската общност в Латинска Америка, която е естествен мост между двете страни, посочи още президентът и изказа благодарност за политиката на интеграция на Бразилия спрямо различните национални общности в страната. Президентът благодари също така за безценната подкрепа на бразилската държава за българската Антарктическа програма.

Бразилия има голям интерес от по-тясно търговско-икономическо сътрудничество, както с България, така и с ЕС и сме уверени, че можем да разчитаме на подкрепата на България в тази посока, заяви Русеф.

Тя връчи на Плевнелиев "Орден на Южния кръст" най-висока степен за приноса за развитието на приятелските отношения между двете страни. Орденът е най-висшето държавно отличие на Бразилия, присъждано на чужденци и чуждестранни гости.

В Бразилия държавният глава Росен Плевнелиев ще представи възможностите за инвестиции в България пред бизнеса в столицата Бразилия и в икономическия и финансов център Сао Пауло. Президентът ще се срещне и с представители на българската общност в двата бразилски мегаполиса.  

Дневник