Френската парламентарна комисия, която разследва освобождаването на българските медици от затвора в Либия, днес приключи работата си.
Комисията, сфхормирана по инициатива на намиращите се в опозиция социалисти, не успя да разкрие обстоятелствата, които нарича "мистерия около ролята на Сесилия Саркози или на Катар при освобождаването на медиците". По същото време петте българки бяха приети в Националното събрание и под аплодисментите на депутатите заеха места в ложата за гости.
Заключенията на докладчика Алекс Понятовски бяха приети от комисията, но ще бъдат публикувани в началото на февруари. Представителите на опозицията отказаха да гласуват заключенията в знак на протест заради ветото, наложено от президентството и дясното мнозинство в парламента върху изслушването на бившата първа дама Сесилия Саркози. Всички показания пред комисията обаче показаха, че нейната роля е била централна. Тя направи две посещения в Либия - на 12 и на 23 юли, като при второто отведе с френски президентски самолетсестрите в София. Председателят на комисията Пиер Московиси от Социалистическата Партия определи за скандал фактът, че Сесилия Саркози не се е явила, "а беше основно действащо лице" за освобождаването им. "Ние не търсехме сензации, защото смятаме, че бяхме достатъчно информирани от изслушванията", обясни Понятовски.
Комисията не успя да изслуша и други действащи лица по случая като например сина на Кадафи Сейф ал Ислам, посланика на Катар вПариж, българския външен министър Калфин и бившия британски премиер Тони Блеър.
Понятовски призна, че не всичко е било изяснено, по-специално ролята на Катар. "Хипотезата, че Катар е дал пари за обезщетенията на семействата на либийските деца, не може да бъде напълно изключена", уточни той, цитиран от АФП.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар