Националната здравна карта не предвижда каквито и да е икономии, а привеждането на структурата на здравеопазването към реалните потребности. Напротив, дори разходите могат да бъдат увличени, но системата трябва да се развива спрямо нуждите.
Това заяви министърът на здравеопазването Петър Москов на пресконференция днес. Той представи готовата Национална здравна карта, която изчислява колко са лекарите и болничните легла по региони, специалности и ниво на компетентност, както и какво е реалната потребност на населението. В изчисленията има и коефициент за здравна миграция - т.е. каква часто от пациентите в големите болници са от друго населено място. Картата е изготвена по данни за 2013, 2014 и първата половина на 2015 г. и показва дефицити в много населени места.
По думите на министъра картата отчита недостиг на специалисти в едни направления и свръхпредлагане в други, което означава и неефективно използване на ресурсите в здравопазването. Остър е дефицитът в доболничната помощ в цялата страна без иключение, като общо липсват над 400 специалисти, посочи Москов.
"Процесът на насищане на специалисти в доболничната помощ ще последва допълнителните средства в тази насока, но няма да бъде решен от днес за утре. Този дефицит е по-малък в големите населени места и много по-голям в по-малките населени места", заяви министърът и обясни че например не достигат педиатри. Педиатрите за София са 113 - под средната осигуреност на достъп до специалист в Европа. В цялата страна с някои изключения също така не достигат общо 437 лични лекари.
За сметка на това в големите градове има пренасищане от други, доходоносни специалности. В столицата има 22 ортопедии например, посочи Москов, също и повече от 100 кожни специалисти. По думите му това е "дисбаланс в системата, насочен към финансови фактори, не към реалните потребности на населението."
Специално за педиатрията се предвижда допълнително разширение на тези позиции и в болничната и в доболничната помощ, която да надхвърля европейската осигуреност. На повторния въпрос как ще се запълни дефицитът, при положение че просто няма специалисти в тези направления, които да попълнят празните места, министърът обясни, че вече се работи, например чрез промяната на наредбата за специализация от миналата година.
Друга мярка ще са "допълнителни стимули от страна на държавата свързани с финансови механизми, или с кономически мерки". За тази година такова финансово стимулиране може да има единствено и само през програмата за майчино и детско здраве, но за следващата година ще бъдат предвидени в бюджета, обяви Москов. "Минимум 40 милиона трябва да бъде увеличението в доболничната помощ през тази година в сравнение с миналата", допълни той, и напомни, че здравната каса разполага с резерв от 316 млн. лева, които могат да се ползват през тази година за мерките по картата.
В болничната помощ се предвижда съкращаването на малко над 3000 легла от тези за активно лечение. В момента за страната те са 38.3 хиляди, а трябва да са към 35.3. От съкратените 3000 петдесет ще са за интензивно лечение, 200 от акушеро гинекологичните отделения, 1000 терапевтични, и близо 2000 - хирургични. В същото време педиатричните трябва да се увеличат с повече от 150.
Най-много легла ще се съкратят от третото ниво на компетентност в болниците в цялата страна. Трето ниво е за операции с голяма и много голяма експертност, но на практика много малка част от случаите за годината са такива. В болница с 27 легла, която министърът даде за пример без да назове коя е, и с 1240 пациенти за годината, само 14 са изисквали компетентност от трето ниво. Останалите 1226 са били рутинни процедури като отстраняване на хернии, хемороиди, апендикс и т.н.
Дори след съкращенята осигуреността на болнични легла на глава от населението ще остане над средната за Европа, която е 4 на 1000 души. У нас ще е 4.9/1000, уточни министърът.
Предвижда се обаче голяма част от излишните легла от високи нива да бъдат преобразувани в такива за продължително лекуване и възстановяване на пациенти, например такива преживяли инсулт или катастрофа. В момента леглата за долекуване са само 1.8% от всички, докато след прилагането на картата делът им ще стане 13%.
dnevnik.bg
Коментари
Зюмбюл Карамфилоф
КОЛКО ГАФА ОЩЕ ТРЯБВА ДА НАПРАВИ ЧЕ ДА СИ ХОДИ С МИР