Ветеринарите лекари вече ще са длъжни да поставят микрочип на всяко куче, когато то се регистрира от стопанина. Това решиха депутатите като гласуваха окончателно промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност в четвъртък.
Микрочипът съдържа идентификационен код с информация за населеното място, адресът на собственика и индивидуален номер на животното. След поставянето на микрочипа, отговарящ на определен стандарт, лекарите ще трябва да въведат данните му в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните.
Така кучетата и техните собственици ще са лесно проследими от контролиращите органи, а очакванията на експертите са чрез чипирането да се овладее проблемът с масовото изоставяне на домашни любимци и съответно с нарастващия брой бездомни кучета.
Регистрацията на домашните любимци и в момента е задължителна при навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст.
Собственикът регистрира кучето при ветеринарен лекар, но вече отпада задължението да представя документ за платена такса.
С гласуваните поправки, отпадна алтернативата на микрочипа – татуиране на кучетата. Причината е, че татуировката не позволява въвеждането на данните за животното в информационната система на БАБХ и на практика обезсмисля първоначалната идея.
Ветеринарният лекар изпраща ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко регистрирано куче в отдел "Безопасност и качество на храни" и в съответната община, гласи още закона. Собствениците на кучета заплащат стойността на ветеринарномедицинския паспорт и на манипулацията поставяне на микрочипа.
Марина Иванова, ръководител на отдел "Грижа за бездомните кучета" в "Четири лапи" комнетира пред "Дневник" поправките в закона. Според нея задължителното чипиране на кучетата и последващото въвеждане на данните в регистър е много важна стъпка в правилната посока, защото е единственият начин да се осъществи регистрацията на домашните любимци и да се води актуална база данни за тях.
По думите й, проблемът до момента беше, че не винаги ветеринарите въвеждат данните за кучето в в информационната система на БАБХ дори и след слагането на микрочип. Затова тя съветва стопаните да проверяват в системата на агенцията дали номерът на техният любимец фигурира. "Това е в интерес на отговорните собствениците, защото това им дава сигурност, че ще могат да си намерят кучето в случай, че го загубят," обясни Иванова.
Задължение на общинския инспекторат е следи дали домашните любимци са регистрирани и имат микрочип. Марина Иванова допусна като ефективна възможност за контрол и създаването на мобилни екипи на БАБХ, които именно разполагат с актуалната база данни и ще могат бързо да установяват нарушителите. Друга идея за контрол, която е лесно приложима според Иванова е фирмите дистрибутори да следят дали продадените от тях микрочипове са поставени, а данните им въведени в единната система. Така ще има двойно проследяване, смята Иванова.
Не беше прието предложението на земеделската комисия, кучетата да се извеждат и пускат в населени места само с повод.
dnevnik.bg
Коментари
666
Следващата стъпка е да се поставят чипове на хората.
Така ще се управляват по лесно и ще им се влияе по лесно. Да не говорим че на запад масово се появява рак около чиповете и в цялото тяло на животните.
до 666
Целта не е да се овладее популацията на скитащите кучета "произлезли" от пуснатите на свобода домашни любимци .
Никой не го интересува дали след поставянето на чип кучето се разболява или не .
Интересуват се само от печалбата , която ще получат от производителите и търговците на чипове .