БСП поиска прилагането на новия закон за предучилищното и училищното образование да се отложи с една година.
Социалистите внесоха промени в закона, с които според тях ще се даде време да се изготвят 19-те учебни стандарта, програмите и учебното съдържание да се обмислят хубаво, а депутатите отново да проведат дебати по най-спорните текстове - финансирането на частните училища от държавата, узаконяването на надомното образование и печатането на безкраен брой учебници.
"Надяваме се за този период управляващите и новото ръководство на министерството да се просветлят и да усетят необходимостта за отмяна и преразглеждане на този законопроект. За нас той е в основата на големите трудности и бъркотията, които се наблюдават в това толкова отговорно и важно за българското общество и държава ведомство", коментира пред журналисти говорителят на БСП Атанас Мерджанов.
Според БСП тъкмо новият закон е причина за "хаоса, напрежението, нещастните лични съдби на деца и родители". "За България просвещението е цел номер 1, а със закона управляващите го пратиха в историята", коментира депутатът Валери Жаблянов. Според колегата му Стоян Мирчев с новия закон образованието се минира и скандалите с учебните планове са първите гръмнали мини.
Председателят на комисията по образование и наука и основен автор на новия закон, който влиза в сила от 1 август, Милена Дамянова (ГЕРБ) коментира, че социалистите не са чели и не са разбрали закона. Тя даде да се разбере, че управляващите нямат намерение да отлагат действието на закона. Допълни, че новите учебни програми за втори, шести и осми клас влизат в сила от учебната година 2017/2018.
Дамянова посочи, че е лъжа, че учениците в 5 клас нямат учебници. "Програмите, които се обсъждат сега, ще влязат в учебната 2017-2018 година. Първият випуск, който ще завърши по този закон, ще завърши през 2028 година. Явно колегите не искат българчетата да са грамотни и да са конкурентоспособни", добави тя.
В същото време само преди ден кметът на София и бивш министър на образованието в първия кабинет "Борисов" и дългогодишен учител и директор на училище Йорданка Фандъкова също се обяви за отлагане на приемането на новите учебни програми и за съсредоточаване върху успокояването на системата. Според нея системата има нужда от успокояване и новият министър на образованието да поиска от Народното събрание отлагане на сроковете за представяне и утвърждаване на новите учебни програми. И след това реформата да продължи с широк дебат и сериозно представяне пред професионалната гилдия, пред обществото, с активното участие на всички професионалисти в системата.
Дневник
Коментари
Добави коментар