В отворено писмо осем историци миналата седмица обясниха терминологията по спора робство, владичество или съжителство е правилно да се нарича управлението на Османската империя над България от 14 до 19 век. Според експертите най-правилният термин е "Османско владичество", а истерията около въпроса показва за пореден път, че историята се използва за политически цели.

От събота до днес още 150 историци, учители, музейни работници, архивисти, езиковеди, социолози, културолози и други изиследователи в областта на хуманитаристиката и социалните науки са поставили подписите си под писмото, което е било внесено официално днес в Народното събрание и Министерството на образованието и науката. Към учените от БАН и Софийския университет са се присъединили от Нов български университет, Великотърновския университет, Пловдивския университет, Югозападния, Националната библиотека и други.

Целта на документа е да защити "нашата професионална идентичност, правото на дебат и академична свобода, но и да поеме експертна отговорност пред българското общество, като внесе здрав разум в публичното говорене по темата".

"Надяваме се с тези наши усилия да успяваме да убедим българската общественост, че историята е равноправна научна дисциплина, че тя има своя терминология и че тъкмо тази терминология е застъпена в учебните програми и учебниците по история в българското училище", пишат в новото си съобщение колективът от експерти.

Дебатът миналата седмица ескалира до степен, че стана повод за отстраняването на министъра на образованието Тодор Танев от поста му. Той започна след като министерството представи проектите си за нови учебни програми, включително по история за шести клас, където за Османското управление се посочва, че учениците трябва да могат да дават примери за "съжителството" между християни и мюсюлмани в този период.

По-рано днес, пак по същия повод, кметовете и зам.-кметове от възрожденските градове Сопот, Карлово, Калофер и Копривщица се рещнаха с премиера Бойко Борисов, облечени в български носии и под музикалния съпровод на гайди. Тяхното настояване обаче е в учебниците по история да остане терминът "турско робство", за което внесоха и подписка с около 3000 подписа срещу отпадането на популярната фраза.

"Считам, че ние сме длъжни да съхраним и пазим историята на дедите ни и трябва да продължаваме да възпитаваме децата си в духа на българските традиции и обичаи. Гарантирах им, че няма да се прави компромис с българската история и не бих позволил да се подменят факти и събития в учебниците. Истински се гордея от будната реакция на гражданите", написа след срещата Борисов във "Фейсбук".

dnevnik.bg