Екипът на предаването "Шоуто на Слави" е събрал 673 481 подписа за референдум с подготвени от тях шест въпроса. Това се разбира от Фейсбук страницата на инициативата, както и че членовете на Инициативния комитет са внесли събраните подписи в Народното събрание.
Ден след местните избори и националния референдум за електронното гласуване от 25 октомври 2015 г. екипът на шоуто обяви, че започва подписка за ново допитване по 6 въпроса. Въпросите са за задължително гласуване; намаляване двойно броя на народните представители; намаляване на държавната субсидия на политическите партии; мажоритарен избор в два тура на директорите на областните дирекции и на районните управления на МВР.
Друг въпрос е за въвеждането на мажоритарен вот в два тура. Чрез провеждането на избора в два тура се избягва опасността новият начин на гласуване да доведе до най-голям плюс на най-голямата партия - в случая ГЕРБ, т.е. до еднолично управление, тъй като спечелилите най-много гласове на определено място отиват на втори тур и тогава вторият може да стане първи. Така мотивират идеята си вносителите на предложението за референдум.
Анкета
Какво цели Слави Трифонов с подписката за референдум?
341 гласували
Да влезе в политиката
Да вдигне личния си рейтинг
Да повиши рейтинга на предаването си
Да осигури повече гражданско влияние
Да дразни политиците
Да предизвика скандал
Кой е Слави Трифонов?
ГласуванеГласуване
РезултатиРезултати
Въпрос има и за дистанционно гласуване по електронен път, за който вече се проведе референдум, а в края на януари депутатите подкрепиха въвеждането му, но без ясен план кога ще стане това. Предвижда се до 29 февруари правната комисия да одобри на първо четене промени в Изборния кодекс, включително и за въвеждане на електронния вот, а до 30 април - да бъдат приети и на второ гласуване.
На 9 ноември 2015 г. "Шоуто на Слави" уведоми парламента, че открива подписка за провеждане на референдум. Днес при внасяне на събраните подписи в парламента Слави Трифонов е казал, цитиран от "Сега", че "673 481 - това не са подписи, а съдби. Това са 673 481 мечти. Така че държавата е необходимо да се съобрази с тези мечти и съдби". Той допълва, че "по закон трябва да са събрани 400 хил., а са събрани 673 481 мечти. Политиците нямат никаква дума в момента. Да не мислите, че това са измислени подписи? Това са 673 481 личности", посочва Трифонов.
Предстои проверка на валидността на подписите. В закона за прякото участие на гражданите в управлението е регламентирано, че при събирането на 400 хил. легитимни подписа на граждани с избирателни права Народното събрание приема решение за провеждане на референдум. Тоест, ако след проверката се установи, че "Шоуто на Слави" е събрало необходимите гласове, парламентът е длъжен да проведе референдум с тези шест въпроса. Народното събрание може да редактира, без да променя смисъла на съдържащия се в предложението въпроси, както и тяхната поредност.
Председателят на Народното събрание незабавно изпраща подписката в структуриран електронен вид на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване". Не по-късно от 45 дни от получаването на подписката дирекцията извършва служебна проверка на подписите. Протоколът от проверката, ако са установени необходимите гласове се, изпраща отново до председателя на парламента.
При нередности се предоставя едномесечен срок на инициативния комитет, внесъл подписката, за отстраняването им. Парламентът също има срок от един месец да приеме решение за провеждане на референдум или от внасянето на подписите, или след изтичането на едномесечния срок за отстраняване на нередностите.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар