АБВ ще настоява ръководството на бъдещия нов орган за борба с корупцията да бъде избирано единствено от Народното събрание, при това с квалифицирано мнозинство. Това обяви на пресконференция днес председателят на Правния съвет към АБВ Марин Киров, цитиран от партийния пресцентър.
В отхвърления на първо четене законопроект на вицепремиера Меглена Кунева се предвиждаше новият орган да се избира от правителството. Избор с квалифицирано мнозинство - две трети, в този парламент обаче е предпоставка за договорки и пазарлъци между партиите.
Вече повече от два месеца очакваме вицепремиерът да ни предостави пълния текст с предложенията за антикорупционно законодателство, посочи Марин Киров. По думите му в текстовете, с които разполагат, все още се предвиждала възможност за внасяне на анонимни сигнали и се предлагали два варианта за избор на Националното бюро за борба с корупцията - чрез Народно събрание и президент или от ad hoc комисия, обясни Киров. Според АБВ този избор по-скоро трябва да е от Народното събрание.
Експертът към АБВ ген. Румен Миланов, който в първия мандат на ГЕРБ ръководеше БОРКОР, а когато Бойко Борисов беше главен секретар на МВР, оглавяваше тогавашната НСБОП, посочи, че се предвиждало Национално бюро за борба с корупцията да бъде подложено на оценка или мониторинг от сродни и партньорски организации. "Това за мен е крайно недопустим изказ, камо ли разпоредба. Това е орган, който ще бъде избиран от Народното събрание, то разполага с достатъчно инструменти да упражнява своя парламентарен контрол и да следи за правомерните действия на това бюро. Цялостната организация на дейността на бюрото трябва да бъде подложена също на парламентарен контрол и правилата за подбор на хората, които ще работят в него, трябва също ясно и точно да се разпишат", коментира Миланов.
Бившият шеф на следствието, който сега е експерт към АБВ, Бойко Найденов припомни тезата си, че бъдещото звено за борба с корупцията трябва да има и разследващи функции, които да му позволят истинска висока ефективност. "В бъдещото бюро следва да се обединят звена, които до момента бяха призвани да се борят с корупцията. БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и частта от Сметната палата, която събира декларациите. В крайна сметка, обединявайки тези три звена, можем да направим една по-решителна стъпка за борба с корупцията, но нашето предложение е да отидем дори една крачка по-напред. Нека да не бъде само аналитично звено, тъй като едва ли някой си прави илюзията, че само със събиране на информация и анализ може да се пребори едно обществено явление. Затова ние предлагаме това бюро да има разследващи функции, да събира материали по реда, предвиден в НПК така, че да бъде наистина ефективно и работещо бюро", коментира Найденов.
По думите му с това ще се избегне проблемът да влезем в стария омагьосан кръг - комисията или бюрото да събира материали, да ги предоставя на прокуратурата, тя единственото, което да може да направи, е да ги прати на МВР и да се образува някакво дознание, което да бъде разследвано дълго време и с това да се отдалечи възможността за ефективно правораздаване.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар