Руският президент Владимир Путин и унгарският премиер Виктор Орбан ще се срещнат днес в Москва, съобщиха от пресслужбата на Кремъл.
Двамата "ще обсъдят възможностите за увеличаване на двустранното сътрудничество, включително в сферата на енергетиката и високите технологии".
Срещата на лидерите се случва точно една година, след като при визита на Владимир Путин в Будапеща бе подписано споразумение за разширяване на ядрената централа "Пакш" на стойност поне 10 млрд. евро.
Според публикация на в. "Франкфуртер рундшау" от неделя обаче проектът за два нови реактора от по 1200 мегавата, южно от Будапеща, се сблъсква с проблеми в Брюксел и може да се окаже, че сделката с "Росатом" не отговаря на изискванията на вътрешния пазар на ЕС.
Според медията германски компании за възобновяема енергия, общински енергийни дружества и природозащитни организации изчакват решението на еврокомисията и се подготвят да съдят Будапеща за неправомерна държавна помощ. Мотивите им са, че фаворизирането от страна на държавата на един конкретен обект и сектор на енергетиката изкривява чрез субсидии свободната конкуренция и ощетява и чуждестранни компании от този пазар.
Подобен казус има и с централата "Хинкли Пойнт С" във Великобритания, а страни като Полша и Чехия изчакват развоя на събитията около "Пакш", за да решат съдбата на собствени планове за ядрена енергия, казва още германското издание.
dnevnik.bg
Коментари
джУджО
А! Той и Орбан бил от къщичката на Снежанка.
Анонимен
"...сътрудничество, включително в сферата на енергетиката и високите технологии". ХаХа - руснаци и високо технологии...